Bežná ranná rutina u väčšiny pánov sa skladá z tradičných úkonov, medzi ktoré patrí aj holenie. Práca totiž často vyžaduje, aby bolo ochlpenie na tvári dokonale upravené. Stretávate sa však aj vy s podráždením a precitlivením pleti po holení? Vaša pokožka pravdepodobne patrí medzi tie citlivejšie, a preto je nutné s ňou zaobchádzať veľmi opatrne. Je potrebné dbať na maximálnu hygienu a ošetrenie pleti po holení.
Pri holení dochádza okrem cieleného odstránenia fúzov na tvári aj k porušeniu prirodzeného ochranného filmu buniek pokožky a často zoberie žiletka spolu s chĺpkami aj vrstvičku kožných buniek. Na jednej strane to zabezpečí odstránenie odumretej vrstvy buniek, no na strane druhej vytvorí cestu rozličným mikroorganizmom k prenikaniu do vnútornej štruktúry pokožky. Okrem podráždenia vplyvom mechanického zásahu do kože sa tak vytvorí aj podráždenie vplyvom týchto organizmov. Ako následok sa môžu prejaviť vyrážky s hlbokými ložiskami.
Na zmiernenie nepriaznivých dopadov holenia na citlivú pokožku je potrebné dodržiavanie základných hygienických pravidiel. Pred holením je vhodné pleť vyčistiť pleťovou vodou, následne opláchnuť vodou a aplikovať penu či gél na holenie. Tieto prípravky necháme cca minútku pôsobiť a až potom holíme ostrou žiletkou. Tupá žiletka by spôsobila jednak nekvalitné holenie a aj výrazne zoškriabanie pokožky. Ak máte citlivú pleť, snažte sa vyhýbať prípravkom s alkoholom, keďže ten na pleť pôsobí veľmi agresívne. Namiesto neho vyhľadajte prípravky s obsahom striebra, ktoré má rovnako účinné dezinfekčné vlastnosti.
Mnoho pánov, ktorým mokré holenie nevyhovuje, siaha po holiacich strojčekoch. No ani tie neznamenajú koniec citlivým prejavom pokožky vplyvom holenia. Holiaci strojček vytvára na pleti drobné ranky, ktoré sa veľmi ľahko zapália, obzvlášť ak sa z tváre neodstránia všetky oholené chĺpky. Z toho dôvodov takmer 75% pánov rázne odmieta suché holenie strojčekom.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: citlivá pleť, holenie