Živočíšna ríša nie je ani zďaleka tak dokonale prebádaná a popísaná, ako si mnohí z nás myslia. Môžeme sa tiež stretnúť s názormi, že tých neznámych živočíchov je dokonca oveľa viac ako tých, ktoré veda dosiaľ stihla objaviť. Je možné, aby aj gigantické tvory dodnes unikali pozornosti geológov? A prečo nie? Stále zostáva množstvo neprebádaného priestoru, kde sa človek iba ťažko dostane. Čo keď práve tu našli svoje útočisko bájne tvory? Bezpečné zákutia a ľahký zdroj obživy sú rajom na zemi pre živočíchy, ktoré možno ani nepoznajú prirodzeného nepriateľa. Cestovatelia, bádatelia, ale i prostí ľudia opísali niekoľko záhadných tvorov, o existencii ktorých nám stále chýbajú rozhodujúce dôkazy. Pozrime sa teda na „príšery“ zdanlivo mýtické, fantastické a neskutočné. Tieto prívlastky sa im pripisujú najmä preto, lebo je okolo nich veľa diskutabilných a nezodpovedaných otázok. Je však naivné myslieť si, že čo nepoznáme a o čom nemáme dostatok dôkazov, nemohlo či nemôže obývať našu planétu.
Život s drakmi
Najmä v Číne sa môžeme stretnúť s obrovským množstvom sôch a obrazov znázorňujúcich drakov. Ani u nás však nie sú tieto tvory neznáme. Dostali sa do nejednej ľudovej rozprávky. Kde sa vzali? Mohli skutočne existovať? Pramene tvrdia, že išlo o neobvykle a zriedka sa vyskytujúce zviera. Práve z tohto dôvodu sa mu dostávalo toľkej pocty. Teda žiadni bohovia, ani rozprávkové obludy. Existuje množstvo spisov, v ktorých čínski bylinkári odporučili pacientovi dračiu krv, mozog či tuk. Kronikári tiež spomínajú rodiny, ktoré chovali draky pre potreby cisárskeho dvora, ktorý ich využíval pri zvláštnych príležitostiach, aby ťahali koče. Z legiend poznáme aj tradičné šľahanie ohňa z papule draka a dym vychádzajúci z jeho nozdier. Práve toto má za následok spochybňovanie skutočnej dračej existencie. No akosi zabúdame na to, že i dnes poznáme hmyz či ryby, ktoré dokážu svetielkovať, útočníka paralyzovať elektrickým výbojom a dokonca sršia iskrami. A čo takto zívajúce hrochy? Nejde o nudiace sa tvory, ako ich posmešne zvykneme nazývať. Oni iba otváraním tlamy a uvoľňujú plyny, ktoré sa im nahromadili pri trávení. Prečo by nemohol teda bájny jašter fungovať podobne? Čo ak produkoval ľahko horľavý plyn?
Gigantickí dinosaury
O tom, že človek a dinosaury mohli obývať planétu Zem súčasne ste už iste počuli. Niektoré kontroverzné artefakty a nálezy to dokazujú. Odtlačok stopy človeka vedľa dinosaurej šľapaje, ktoré sa datujú do toho istého obdobia, alebo vyobrazenie spolunažívania obrovských zvierat a ľudskej populácie, spustili vlnu najrôznejších diskusií. No mohli tieto obrovské tvory prežiť dodnes? Obyvatelia Malajzie, Sumatry a širokého okolia nezávisle opisujú, že okrem nebezpečných krokodílov je možné na hladine zazrieť aj dlhú šiju s malou hlavou patriacou gigantickej oblude, ktorá spása nánosy vodných tráv. Skúsený etnograf sa vybral preskúmať oblasť Malajzie, keď pri nahrávaní kmeňových piesní zachytil aj ohlušujúci škrek nesúci sa nad hladinou jazera. Išlo o ostrý a prenikavý zvuk akoby baranieho rohu, trúbenie slona a štekot morského leva dohromady. Domorodci potvrdili, že takto sa ozýva „Naga“. Etnograf im teda nakreslil dinosaura. Boli prekvapení, ako ho dokázal tak presne zachytiť. Dôkazy o existencii gigantických zvierat nájdeme na nespočetnom množstve starobylých nákresovz rôznych kútov sveta.
Mohli teda skutoční svedkovia praveku prežiť až do dnešných čias? Každoročne prinášajú cestovatelia a dobrodruhovia nové informácie o neznámych tvoroch, ktoré sa im podarilo zahliadnuť. Nejeden z nich nápadne pripomína dávneho vtákojaštera alebo niektorého z dinosaurov.Fantastické príbehy a romány o stratenom svete, kde žijú ľudia a praveké zvieratá bok po boku,nemusia byť len bujnou predstavou spisovateľa. Na Srí Lanke sa údajne ukrýva vták, ktoré škrek pripomína trúchlenie dieťaťa, vyvoláva úzkosť a strach. A čo taká Južná Amerika, kde nachádzajú útočište mnohé dosiaľ neznáme a vysoko útočné jaštery? Dokonca tu bola spozorovaná aj šabľozubá šelma. Aj keď vedci existenciu niektorých zvierat popierajú, tak my vieme, že nás obklopujú „temné“ miesta, kde ešte človek nevkročil a netušíme, čo sa tu môže ukrývať. Nie je náhodou skeptika vedcov iba dôsledkom strachu z nepoznaného? Držia sa pravidla, čo nevidíme a nepoznáme, tak to jednoducho neexistuje? Možno sa aj vám niekedy podarí zazrieť tvora, o ktorom sa v súčasnosti nič nevie a uveríte, že skutočne žijú príšery/živočíchy, ktoré sú dobre utajené pred svetom a ničivou ľudskou civilizáciou.
FOTO: freedigitalphotos.net