Plesne nie sú v domácnostiach vôbec výnimočné, našťastie ich vieme zlikvidovať účinnými prostriedkami a efektívne ich vzniku predchádzať preventívnymi opatreniami. Rozhodne ich netreba nechať rozpínať ďalej pretože môžu narobiť zbytočné problémy vášmu zdraviu.
Nie všetky škodia
Nie všetky druhy plesní škodia. Je ich niekoľko tisíc druhov, ale len zopár z nich vyvolajú zdravotné problémy. Ťažkosti mávajú obvykle citlivé osoby, osoby s oslabenou imunitou a deti. Pozrieť treba preventívne každý kút pretože ich môžete nájsť naozaj kdekoľvek. Najnebezpečnejšie sú vtedy, ak ich nezbadáte kdesi za nábytkom lebo sa množia ďalej.
Môžu vás ohroziť
Zdravý imunitný systém si s plesňami obvykle šikovne poradí kýchaním alebo zakašľaním. Horšie je na tom jedinec s oslabenou imunitou – tá si len tak neporadí a látky z plesne sa dostanú do pľúc a priedušiek čo vyvoláva časté zápaly a/alebo alergické reakcie. Ak teda máte v byte alebo v dome plesne dlhodobo, nie je vylúčená ani astma alebo tzv. chronická precitlivenosť organizmu.
Pochopiteľne, najviac ohrození sú dôchodcovia (starší ľudia), deti a ako sme už spomenuli osoby so slabšou imunitou.
Kde ich nájdete?
Plesne sú často tam, kde ich bežne len tak neuvidíte, napríklad za skriňou, posteľou alebo v rohu steny dolu pod stolom kam prachovkou nedostanete. I keď ju nevidíte, budete mať typický pocit “zlého” vzduchu aj napriek vyvetraniu. Poprezerajte preto preventívne kúty aby ste plesne neživili ale ihneď odstránili všetko preč. Vytvárajú sa predovšetkým ak je vlhko, dobrým príkladom sú zle vetrateľné miestnosti alebo kúpeľne či kuchyne kde sa nachádza často para. Vytvoria sa ale aj pod tapetou na stene alebo pod kobercami. Prekvapivo ich môžete objaviť i v šatníku.
Odstraňovanie a prevencia
Čo sa týka prevencie je dobré často a nárazovo vetrať miestnosti v byte/dome a keď máte okno v kúpeľni treba ho využívať. Pri polievaní kvetov sa pozrite na hlinu, či sa na povrchu netvorí biely povlak (pleseň) a pravidelne vynášajte smetný kôš. Rozumné je zaobstarať si domáci vlhkomer a sledovať vlhkosť – optimálne by sa mala nachádzať v rozpätí od 45 do 60 %.
Odstraňovanie už vzniknutých plesní robíme za pomoci prípravkov, ktoré bežne kúpite v drogériách, domácich potrebách a hypermarketoch; nanesú sa na oblasť s plesňou a po pôsobení sa zotrú alebo oškriabu. Postupujte vždy podľa návodu na prípravku. Pri veľmi rozšírenej plesni je dobré zbaviť sa starej maľovky a naniesť novú, špeciálnu, s obsahom látok proti tvorbe plesní. Pomôžu vám aj pohlcovače vlhkosti a dostatočné vykurovanie počas zimy.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: odstraňovanie plesní, pleseň, plesne