Z bazy čiernej zužitkujete naozaj všetko od listov cez plody až po kvety. Vyskytuje sa najmä v Európe ale nájdete ju rásť aj v Alpách alebo na severe Afriky. Dodnes sa v mnohých medicínach využíva napríklad pri liečbe migrény, avšak využiť ju vieme aj v iných oblastiach.
Pre zdravie
Baza čierna nášmu organizmu ponúka niekoľko prospešných látok, ktoré vieme spracovať vo svoj prospech. Napríklad v kvetoch bazy čiernej nájdete vitamín C, cenné silice a organické kyseliny. Plody zas obsahujú vysoký podiel vitamínov C, A a B. Nechýba pektín, kyselina pantoténová a kyselina jablková.
Listy, a predovšetkým mladé výhonky, stimulujú látkovú premenu v organizme. Kvety sa zas často pridávajú do čajov a sú skvelé počas chrípok na vypotenie organizmu. Takýto čaj vás zbaví hlienov a zníži horúčku. Proti migréne sú skvelé plody bazy čiernej.
Zber bazy čiernej
Mladé listové výhonky sa zbierajú v apríli. Kvety by sa mali zbierať počas rozkvetu, ktorý trvá od konca mája do začiatku júna. Na jeseň zbierajte iba plody.
Tak ako pri každej rastlinke aj pri baze čiernej platí, že musíte zbierať len zdravo vyzerajúce plody a listy, nikdy nie ovädnuté a nezdravo vyzerajúce. Súkvetia sa spravidla zvyknú sušiť zviazané za stonky visiac “dolu hlavou”. Pod sa položí čistý papier /nikdy nie novinový/ na uchytenie padajúcich kvetov. Tie sa potom vysypú buď do papierového vrecúška alebo do čistej sklenenej fľaše. Skladujte kvety na suchom a tmavom mieste.
Plody sa vždy dôkladne umyjú a potom sa varia asi desať minút. Pozor – do hrnca dajte iba plody, bez vody, pretože plody pustia vlastnú šťavu.
Rôzne recepty
Najznámejšie sú čaje, ktoré sú populárne aj u nás. Obľúbené sú však aj kečupy pre svoju špecifickú chuť vďaka ktorej sa skvelo hodia napríklad k divine. Gazdiné využívajú aj sirupy alebo octy z bazy čiernej.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: baza, baza čierna, bazový sirup