Pečeň má medzi orgánmi ľudského tela výnimočné postavenie. Žiaden z nich by totiž bez nej nemal dostatok energie na správne fungovanie. V pečeni sa odohrávajú dôležité metabolické deje, vďaka ktorým sa každé jedno sústo potravy dokáže premeniť až na energiu pre telo využiteľnú. Práve preto by sme mali dbať na bezproblémové fungovanie pečene a po záťaži ju regenerovať. Výborným spôsobom na to sú bylinkové čaje. Aké? To vám povieme nižšie.
Pečeň je centrom mnohých procesov organizmu
Hlavný orgán tvorby energie v našom organizme však má aj množstvo iných funkcií. Pečeň je regulátorom telesnej teploty, miesto definitívneho rozkladu opotrebovaných červených krviniek, tvorby žlče či vďaka obsahom enzýmov aj hlavným detoxikačným centrom organizmu. To využívame a zaťažujeme najmä po preflámovanej noci, kedy sme to trošku prehnali s alkoholom. Ak by pečeň nefungovala správne, mohlo by aj vaše telo zažiť toxický šok a vy by ste nemuseli dopadnúť práve najlepšie. V prípade, že je pečeň dlhodobo zaťažovaná, môže dochádzať k deštrukcií hepatocytov a ukladaniu tuku v pečeni. Zároveň by ste pozorovali jeden zo základných znakov napríklad aj vírusovej hepatitídy, a to žltnutie kože a očných bielok z dôvodu zníženého vylučovania bilirubínu, ktoré sa uskutočňuje práce cez zdravé hepatocyty.
Pestrec, púpava či mäta
Bylinkou číslo jeden, ktorá pomôže vašej pečeni, je pestrec mariánsky. Ten obsahuje látku sylimarín, čo je doslova balzam na pečeň. Podporuje syntézu enzýmov zabezpečujúcich detoxikáciu, bráni ukladaniu tukov v pečeni, ozdravuje hepatocyty a vychytáva agresívne látky. Rovnako tak čaj z púpavy lekárskej napomôže opäť naštartovať detoxikačné procesy v pečeni. Ako sme už spomenuli, v pečeni sa vytvára aj žlč, ktorá je nevyhnutná na trávenie tukov. Jej produkciu zvýšite pitím čajov z mäty piepornej.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: detoxikácia, ochrana pečene, pečeň