Nervozita, únava a nesústredenosť – podovolenkový syndróm nie je žiadnou novinkou. Čím skôr sa po dovolenke vrátite do práce a začnete s plnením úloh, tým horšie to celé bude. Je jedno ako dlho trvala dovolenka, podovolenkový syndróm sa môže dostaviť aj po krátkom oddychu. Ako sa dostať čo najskôr do „normálu“?
Aklimatizácia je kľúčová
Obrovskou chybou je začať s povinnosťami hneď po návrate, teda nárazovo. Poniektorí sa odvážne vrhajú do práce so slovami, že sa vedia dobre prepnúť na starý režim, a potom ich vidíte zasnených nad hromadou práce.
Začínajte už doma tým, že pomaly vybalíte svoje veci z kufra, nehrňte sa do toho. Suveníry rozdajte čo najskôr priateľom a ak ste niečo priniesli aj sebe, nájdite na to vhodné miesto. Pokiaľ ste čosi kúpili aj svojej partnerke, práve teraz je vhodný čas na obdarovanie. Doprajte si čas na rozhovor s kamošmi, aby ste si mohli vyrozprávať zážitky. Stretnutie padne vhod aj vtedy, keď sme boli na dovolenke spolu ako celá partia; budete mať možnosť pripomenúť si všetky zážitky a zasmiať sa na nich.
Prvé štyri dni
Najhoršie sú prvé štyri dni, kedy sa vám fakt nič nechce. Prichádza znechutenie z povinností lebo dobre viete, čo vás zase čaká. Ak sa dá presuňte najdôležitejšie stretnutia na neskôr nech si doprajete čas – aspoň stihnete všetky menšie úlohy. Je dobré mať v smartfóne aplikáciu, s ktorou si lepšie roztriedite úlohy.
Plánujte svoj návrat
Rada do budúcna: vždy plánujte svoj návrat. Ak sa vrátite z dovolenky v utorok a do práce musíte prísť hneď v stredu, nemáte sa kedy adaptovať. Návrat do stereotypu bude znesiteľnejší keď sa vrátite v piatok, aby ste mohli mať ešte víkend k dobru. Zlý nie je ani štvrtok pretože do práce pôjdete len na jeden deň.
Takéto plánovanie zabráni stresu a šoku. Obzvlášť potrebujete cestu plánovať ak na dovolenky chodievate autom a vy ste jediným šoférom. Aj keď šoférovanie zbožňujete, stále je to vyčerpávajúca činnosť.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: dovolenka, návrat do práce, po dovolenke