Nejeden muž by rád videl na svojom pozemku vlastnú studňu, no naskytajú sa otázky týkajúce sa realizácie takéhoto výkopu. A viete do akej hĺbky treba kopať? Potrebujete nejaké povolenia? Základné informácie nájdete v tomto článku.
Papierovačky
V prvom rade potrebujete na začiatok zájsť na stavebný úrad, pri malých obciach je to miestny úrad, kde podáte žiadosť a dostanete všetky prvotné informácie. Ak ide o územie chránených vodohospodárskych oblastí alebo o ochranné pásmo vodárenských zdrojov, žiadosť sa musí dostať aj na úrad životného prostredia.
Do akej hĺbky?
Najprv by ste mali pozisťovať informácie od viacerých susedov, ktorí vám povedia ako hlboké sú ich studne a či sú spokojní s vodou. Druhou možnosťou je získavanie informácii a rád z miestneho úradu, kde majú mať informácie aj o vode a o tom, ako sa postupuje pri vypracovávaní posudku pre danú lokalitu.
Myslite na to, že realizovanie vrtu studne hlbšej ako 30 metrov podlieha už inému procesu schvaľovania – podľa banského zákona ide už o činnosť vykonávanú banským spôsobom. Ak vám teda susedia tvrdia, že majú plytšiu studňu s úžitkovou vodou, možno si aj vy vystačíte s takýmto prameňom.
Kvalita vody
Vždy sa posudzuje či je voda v studni pitná alebo úžitková, pričom hlbší výkop ešte nemusí znamenať kvalitnejšiu vodu, a naopak, plytšia studňa nezaručuje zhoršenie kvality vody. Obvykle platí, že ak získate vodu z menšej hĺbky bude menej mineralizovaná a bude pravdepodobne obsahovať menej kovov. Z väčšej hĺbky môže už obsahovať napríklad viac kovov, ale zároveň bude menej náchylná na zmeny, napríklad ju menej zasiahnu zmeny na povrchu.
Vždy nechajte vypracovať posudok hydrochemikom a hydrogeológom nakoľko sa zídu nielen pre vlastnú potrebu (budete zo spoľahlivého zdroja poznať kvalitu vlastnej vody), ale aj ako podklad pri ďalšom vybavovaní k niektorým tlačivám.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: google.com
Tágy: studňa, studne, výkop studne