Ak zapojíte bicyklovanie do svojho života, postupne odstránite svoju nadváhu, posilníte celé telo vrátane srdca a vyvetráte myseľ. Ak vám nevyhovuje ustavičné presúvanie bicykla do pivnice alebo garáže, bicyklujte jednoducho doma rovno v obývačke alebo vo svojej izbe.
Chudnutie bicyklom
Zo začiatku treba bicyklovať pomalšie, dostať sa do tejto aktivity – skrátka vybudovať dobrý základ pre dlhšie bicyklovanie.
Ak ste doteraz fungovali len sedavým spôsobom života, dajte si na stacionárnom bicykli najviac 10 minút denne alebo každý druhý deň. Pokiaľ ste sa predsa len rozhodli pre bicyklovanie v exteriéri, chodievajte na menší nákup bicyklom alebo zájdite do susednej blízkej dediny. Do piatich týždňov odkedy ste začali už zvládnete úplne bez problémov trikrát týždenne bicyklovať sústavne bez prerušenia minimálne 25 minút. Pokiaľ ste na tejto úrovni, začnite si pridávať minúty až dôjdete do 50 minút čo znamená bicyklovanie napríklad po sídlisku alebo po cyklochodníku. Pri stacionárnom bicykli počúvajte motivačnú hudbu alebo pozerajte obľúbený seriál (ktorý celý prebicyklujete).
Je veľmi dôležité dodržiavať túto postupnosť lebo ak začnete zhurta vytratí sa motivácia aj chuť lebo nebudete vládať tak, ako ste si mysleli, že budete. Postupné tempo pridáva chuť aj sebavedomie, že ste schopný ísť ďalej a „naložiť si“ viac a viac.
Ak chcete naozaj vďaka bicyklovaniu schudnúť, musíte sa tomu venovať pravidelne, často – ideálne 4x týždenne po dobu 45 minút. Najprv vaše telo odstraňuje cukry pretože to ide ľahšie, neskôr sa začnete zbavovať aj tuku, čo je však dlhší a pre telo náročnejší proces.
Bicyklovanie pôsobí na:
- Srdce – stimuluje srdcovo – cievny systém čím sa srdce stáva zdatnejšie, a zároveň sa tvorí aj viac červených krviniek;
- Nohy – najmä lýtkové svaly a predná časť stehna, no ale ak budete mať pedále s pevným uchytením ktoré treba ťahať aj nahor, začne pracovať i zadná časť stehna;
- Kosti – svalové napätie počas bicyklovania vie stimulovať rast kostných buniek čím sa vlastne posilňujú aj samotné kosti;
- Cholesterol – vysoký výkon na stacionárnom bicykli pomôže odbúrať hlavne sacharidy, kým nižší výkon pomaly ale spoľahlivo odbúra tuky;
- Kĺby – bicyklovanie nie je až tak náročné pre kĺby ako napríklad beh, takže ste v pohybe ale kĺby až tak veľmi netrpia.
Pozor na chrbát
Pri častom bicyklovaní trpí najviac chrbát (konkrétne predovšetkým platničky), hlavne ak bicyklujete v prírode. Pri dlhom bicyklovaní majte prestávky na oddych a zosadnutie z bicykla. Je tiež vhodné dopriať si masáž chrbta alebo plávanie.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: bicykel, bicyklovanie, chudnutie na bicykli