Prišiel čas, keď ste sa rozhodli oživiť svojho štvorkolesového miláčika. Nedávno som aj ja spoznal ten pocit plný nadšenia, keď si kúpite hliníkové disky, obujete ich, a užívate si nielen štýlovosť, ale aj zlepšené jazdné vlastnosti. Samozrejme je dôležité vybrať také, ktoré sú vhodné podľa predpísaných rozmerov. Ale čo ďalej? Pokiaľ chcete, aby neustále žiarili, venujte sa im pravidelne aj po namontovaní.
Mnohým nadšencom motorizmu vrátane mňa padnú oči na kolesá vozidla. Poznáte prirovnanie, že šaty robia človeka? Ak máte vzťah k autám, je vám určite známy podobný výrok: Disky robia auto. Kolesá však bývajú zvyčajne tou najviac znečistenou časťou auta. Preto je pri údržbe potrebné myslieť aj na svoje hliníkové disky. Je dôležité si uvedomiť, že vaše elektróny prešli viacerými úpravami a vyžadujú si primeranú starostlivosť. Majú však aj výhodu oproti ostatným diskom. Vnútorná strana je zväčša prístupnejšia a ľahšie ju možno očistiť.
Svoje elektróny umývajte pravidelne
Elektróny nezabúdajte čistiť pri každom umytí auta, najlepšie hneď na začiatok a aspoň raz do týždňa. Ak ste boli ochotní investovať do nových diskov, priplaťte si aj za kvalitný značkový čistič. Zvyčajne platí, že chemický prostriedok by nemal byť príliš agresívny. Chceme odstrániť špinu, nie poškodiť materiál. Stretol som sa aj s „nekonvenčnými“ radami, napríklad použitie spreja na čistenie krbov alebo pomarančový džús.
Na umytie je najideálnejšia špongia a vysokotlakový čistič. Pri čistení sa treba vyvarovať drsných handričiek a podobného materiálu, ktorý by mohol doškriabať povrch. Po umytí si samozrejme zaslúžia navoskovať.
Dajte pozor na brzdy
Častým znečistením vašich diskov je nános z brzdných doštičiek. Dlhodobé nánosy takejto špiny môžu poškodzovať nielen povrchovú úpravu diskov ale aj podvozok a jazdné vlastnosti auta. Preventívnym opatrením môžu byť rôzne nano technológie alebo leštiace pasty.
Zvoľte starostlivosť podľa materiálu
Údržba závisí hlavne od povrchu materiálu. Líši sa tak pri klasických strieborných, leštených, matných alebo chrómovaných diskoch, keďže kvalita a hrúbka laku je u každého druhu individuálna. Zatiaľ čo pri spomínaných prvých dvoch druhoch môžete použiť agresívnejšie chemické prípravky, na matné a chrómované disky sa to vyslovene neodporúča. S chrómom je to ešte o trošku zložitejšie. Počas zimy nie je kamarát so soľou a štrkom.
Vykonajte generálku diskov
Na záver by som len podotkol, že ak ste svoje disky dlhšiu dobu zanedbávali, nezúfajte. Po dlhodobom používaní bez starostlivosti je možné vykonať „generálku” diskov. Clayovanie respektíve dekontaminácia a následne nastriekanie ochrany laku na disky môže prinavrátiť ich zašlú slávu. Takýto akt dokáže zachrániť aj disky bez niekoľko ročnej údržby.
7 tipov ako čistiť hliníkové disky:
http://www.autos.com/car-maintenance/seven-tips-for-cleaning-alloy-wheels
Čo treba vedieť o čistení hliníkových diskov:
http://www.autos.com/car-maintenance/what-to-know-when-cleaning-aluminum-wheels
Článok o tzv. generálke diskov – z fóra:
http://www.autodetail.sk/sk/forum/12-rady-zaiatonikom/5122-ako-na-zanedbane-disky-kolies
Reklamný článok
Tágy: čistenie hliníkových diskov, elektróny, hliníkové disky