Hneď na úvod treba zdôrazniť, že lupienkou sa nemôžete od iných nakaziť, nie je totiž infekčná žiadna z jej foriem. Pre tých, ktorí ju majú, je však veľmi nepríjemná a aj keď ju lekári vedia zmierniť stále sa nedá úspešne celkom vyliečiť. Dá sa liečiť.
O lupienke
Lupienka, alebo tiež psoriáza, sa objavuje okolo 15 až 20 roku života, niekedy sa však môže objaviť aj vo vyššom veku medzi 55 a 60 rokom. Ak sa pýtate prečo, je ťažké odpovedať – na vine môžu byť časté infekcie, gény, prekonávanie tráum, psychické problémy, emočný stres alebo sa objaví po prekonaní operácie.
Spoznáte ju podľa toho, že sa na koži objaví červený fliačik so šupinami, najčastejšie na pokožke hlavy, kolenách, lakťoch a/alebo bedrách. Väčšina pacientov trpí potom aj v spoločenskom živote kvôli hanblivosti, alebo v práci kedy svrbivá pokožka hlavy rozhodne nie je príjemná. Niekedy sa psoriáza objaví aj po užívaní niektorých liekov ako nežiadúci účinok; preto treba vždy čítať príbalové letáky.
More a rybky
Na liečbu sa často používajú rybky Cyprinion Macrostomus alebo známejšie rybky Garra Rufa, ktoré sa už bežne využívajú ak ako pedikúra na zdravé nohy nakoľko sa živia práve odumretou kožou a vedia pomôcť aj pri niektorých kožných ochoreniach. Samozrejme pomôcť vám vie i more, najlepšie Mŕtve more.
Možnosti liečby
- Fototerapia: je liečba len UVB žiarením.
- Biologická liečba: látky podobné prirodzeným molekulám v našom tele sú umelo vyrobené práve na liečbu psoriázy, momentálne jedna z najmodernejších metód pôsobiaca len v mieste kde sa lupienka nachádza (netrpí aj pečeň ako napríklad pri užívaní tabletiek).
- Lokálna liečba: mastičky, krémy s kortikosteroidmi a/alebo s retinoidmi na zmiernenie príznakov, hlavne ak choroba nie je v pokročilejšom štádiu.
- Systémové lieky: podávajú sa pravidelne ako napríklad tabletky alebo injekcie.
- Alternatívna liečba: najčastejšie homeopatia.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: shutterstock.com
Tágy: liečba psoriázy, lupienka, psoriáza