Ste domáci majster? Ak vám nie je cudzie niečo vyrobiť či dokonca vynoviť, tento článok je orientovaný na vás. Poradíme vám, ako by sa dal vylepšiť váš starý nemoderný nábytok. Načo kupovať nový, keď za pár drobných získate nábytok podľa predstáv.
Tapety rôznych dizajnov
Zadovážiť si samolepiacu tapetu vhodnú na nábytok dnes už nie je problém, pretože tento druh sortimentu už dostanete skoro v každom supermarkete. Ak ste sa rozhodli zmeniť štýl vášho nábytku práve tapetou, váš nábytok musí spĺňať jedinú požiadavku – mal by mať rovný povrch. To znamená, že nemá ozdobne vyrezávané dvierka, ako sme zvyknutí napríklad pri kuchynských linkách či vitrínach. Mohlo by sa totiž stať, že tapetu buď nebudete vedieť ľahko nalepiť, alebo sa vám po čase začne v dôsledku nerovného povrchu odlepovať. Vzduchové bubliny a hrboly nebudú vôbec pôsobiť elegantne ani inovátorsky.
Tapety s kresbou dreva sa už vyrábajú v takej kvalite, že si ich nalepené na nábytku takmer nevšimnete. Ak budete lepiť presne, s výsledkom budete zaiste spokojní. Potrebujete dopriať detskej alebo študentskej izbe nový nádych? Čo tak svojim deťom dopriať veselé farebné tapety na zásuvkách či nudných skriniach? Nebojte sa tapety a vzory aj kombinovať.
Darujte nábytku nohy
Nožičky na nábytok zoženiete v každom dobrom nábytkárstve, ak s tým však budete mať problém, pokojne požiadajte známeho stolára, aby vám vyrobil nožičky na mieru. Vďaka nim nadobudne vaša komoda či nočný stolík úplne iný ráz, ten sa však bude, samozrejme, odvíjať od štýlu nožičiek. Ak si zadovážite vyrezávané nožičky, nábytok bude pôsobiť luxusným dojmom. Jednoduché hranaté tvary nôh zasa evokujú dojem retro. Ak si nožičky netrúfate na nábytok navŕtať sami, pomoc stolára využite aj druhýkrát. J
Vymeňte úchytky
Ďalším spôsobom, ako zmeniť tvár svojho nudného nábytku, je dožičiť mu nové úchytky. Zohnať ich nebude problém. Majú ich nielen v nábytkárstvach alebo špecializovaných predajniach na kovanie, ale tiež v obchodoch s náradím. Ak si prajete pohladiť svoj nábytok štýlom vintage, vyskúšajte napríklad mosadzné ozdobné kovanie, ktoré sa fantasticky hodí na komody alebo vitríny každého druhu.
Premaľujte si ho
Trocha viac sa pohráte s maľovaním nábytku, avšak výsledok bude stáť za to. Najskôr venujte dôkladnú pozornosť zatmeleniu porušených miest. Po prebrúsení celého nábytku naneste dve vrstvy základnej bielej farby. Keď vyschne, nábytok pretrite farbou, za ktorú stoj čo stoj bojovala vaša partnerka. Natierajte penovým valčekom, so štetcom s dlhými štetinami alebo použitie striekaciu pištoľ. Ak si na to trúfate, pokojne sa pohrajte aj so šablónami a vyčarujte si na nábytku vzory podľa vlastného vkusu. Na fixáciu farby použite lak.
FOTO: pexels.com