V posledných mesiacoch v médiách budili pozornosť rozličné prešľapy výrobcov potravinárskych výrobkov. Tými najvážnejšími a najdiskutovanejšími boli najmä prípady z Poľska, kedy výrobcovia pridávali do potravín cestársku soľ či škodlivú náhradu vajec. Tieto prípady sú však len špičkou ľadovca, keďže dnes je hlavným cieľom producentov potravín zarobiť a nie priniesť kvalitný výrobok. Aj vy sa tak dennodenne stretávate s klamstvami a podvodmi, ktoré sa dejú v oblasti potravín. Dnes totiž neexistuje takmer žiadne právne nariadenie, ktoré by zabezpečovalo vysokú kvalitu potravinárskych výrobkov tak, ako to bolo kedysi.
Najväčšie podvody sa dejú najmä pri výrobkoch s krátkou trvanlivosťou. Správny jogurt vydrží v chladničke maximálne 8 dní. Ak je jeho trvácnosť dlhšia, konzumujete z väčšej časti rozličné konzervačné látky. V prípade, že je jogurt prezentovaný ako výrobok s probiotickou kultúrou, jeho trvanlivosť by mala byť maximálne 48 hodín. Je vedecky preukázané, že po tejto dobe sa v jogurte už žiadne probiotiká nachádzať nebudú.
Stalo sa vám už niekedy, že ste si kúpili kečup, ktorý nechutil práve ako kečup? Nič neobvyklé. Mnohí výrobcovia totiž z časti nahrádzajú paradajky jablkami v kombinácií s červenou repou a tým si výrazne znižujú náklady na výrobu. Ničím neobvyklým nie je tiež prítomnosť piesku v koreninách, mletej kukurice či sójových bôbov v mletej káve či „recyklácia“ starého pečiva, ktorého pomletím vzniká surovina na výrobu ďalších pekárenských výrobkov.
Potenciálnym lídrom v podvodoch na potravinách je pomarančový džús. Aj keď mnoho výrobcov prezentuje svoje výrobky ako porovnania hodné so šťavou z práve odšťavených pomarančov, tomuto ťahu netreba naozaj veriť. Pomarančový džús sa pripravuje z koncentrátu, ktorý sa vyrába často priamo v krajine zberu. Pomaranče prechádzajú cez sitá, čím vzniká hustý koncentrát, ktorý je následne zmrazený a pripravený na export. Džús vzniká v tom lepšom prípade zriedením koncentrátu s vodou a pridaním cukru, no mnohokrát aj z vody a odpadu, ktorý sa usádza na sitách pri príprave koncentrátu.
Konzumácii potravín sa nevyhneme, no s potravinami prijímame aj rozličné prídavné látky, ktoré sú pre naše telo neprospešné. Podľa posledných prieskumov tvoria tieto látky až 3kg ročného príjmu potravín bežného človeka.
FOTO: freedigitalphotos.net