Drevo je prírodný materiál, ktorý neustále pracuje. Má schopnosť absorbovať vlhkosť a meniť svoje rozmery, strácať svoju pôvodnú farbu či byť náchylné na rôznych škodcov. Na elimináciu nepriaznivých vplyvov týchto faktorov je nevyhnutné drevo správne ošetriť tak, aby bolo vždy v dobrej kondícii. Ako na to? Práve to vám povieme v nasledujúcich riadkoch.
Drevené obklady nezabúdajte natrieť aj z opačnej strany pred montážou
Zo všetkého najdôležitejšie je drevo ošetriť čím skôr, teda pri jeho aplikácií do interiéru alebo exteriéru. Ak sa jedná o tatranský profil na obklad stien, potom odporúčame previesť ochranné nátery ešte pred jeho montážou. A to z dôvodu, že drevo musíme zakonzervovať aj z opačnej strany, kde by sme sa po pokládke profilu už nedostali. Jednotlivé dosky obkladu natierajte základným lakom na drevo, prípadne môžete využiť aj olej. Ak chcete dosiahnuť povrchový farebný efekt, potom kryciu farbu na drevo nanášajte už len na pohľadovú stranu tatranského obkladu.
Postup ošetrenia drevenej podlahy
O niečo náročnejšiu starostlivosť si vyžaduje drevo na podlahe. Síce je dlážkovica z masívneho dreva tou najstabilnejšou voľbou podlahovej krytiny, výborné vlastnosti a životnosť nebudú ani z ďaleka dosiahnuté, ak drevo nebude ošetrené správne. Pri povrchovej úprave drevenej palubovky postupujte nasledovne:
- Po položení podlahy vyplňte prípadné diery v doskách gitom na drevo a potom celú podlahu prebrúste s použitím papiera s hrubším zrnom. Prach z brúsenia poctivo odstráňte.
- Potom môžete naniesť základný ošetrujúci náter – lak, olej či vosk. Podlahu opäť prebrúste, tentokrát už ale papierom s jemným zrnom a prach odstráňte.
- Nakoniec aplikujte ďalšie vrstvy (2 až 3) ochranných náterov, ktoré budú plniť funkciu krycích. Ak si zvolíte olej, drevo bude mať prirodzenejší vzhľad, lak a vosk mu zas dodajú vyšší lesk.
Drevo v exteriéri potrebuje dokonalejšie zakonzervovanie
Pri využívaní dreva vo vonkajších priestoroch treba myslieť na to, že musí zniesť náročné pôsobenie rozličných vplyvov počasia. A to musí odzrkadľovať aj základná starostlivosť. Drevené laty na plot, rozličné drevené konštrukcie či drobné záhradné stavby by sa najskôr mali penetrovať prípravkom, ktorý nesie názov napúšťadlo na drevo. Pri jeho kúpe si dajte pozor na to, aby bolo napúšťadlo bezfarebné. Tento prípravok zatiahne akékoľvek póry na dreve, a tým zníži riziko napadnutia drevokaznými hubami, plesňami a takisto aj mieru negatívneho pôsobenia vlhkosti. Až potom sa môžu naniesť bežné ošetrujúce prostriedky ako lak, olej, vosk či farba na drevo.
Reklamný článok