Pre mikrobiológa tvorí ústna dutina jednu z najzaujímavejších oblastí pozorovania. V ústach sa totiž nachádza hotový ekosystém tvorený najmä rozličnými druhmi baktérií. Tieto baktérie sú však často škodlivé a vytvárajú tradičné ochorenia zubov ako je napr. zubný kaz či paradentóza. Spoluprácou mikrobiológov s materiálovými inžiniermi však vznikla revolučná novinka – tetovanie na zuby, ktoré pôsobí ako indikátor prítomnosti škodlivých baktérií.
Znie to naozaj neuveriteľne, ale podobný systém sa v medicíne využíva už pár rokov. Elektronické tetovania aj dnes dokážu sledovať rozličné životné prejavy ako napr. frekvencia tepu či obsah cukru v krvi. Tetovanie na zuby však so sebou prináša úplne nové materiály a aj systém, ktorým prítomnosť daných baktérií signalizuje.
Tetovaním na zuby sa zaoberá špeciálny tím odborníkov z Tuftsovej a Princetonskej univerzity v USA. K vytvoreniu tohto zázračného čipu bol použitý materiál grafén, ktorý je vlastne špeciálne upravený uhlík. Jeho štruktúra je vcelku zaujímavá, pripomína včelí plást. Grafén sa vyznačuje vysokou odolnosťou a tiež elektrickou vodivosťou, ktorá je dôležitá najmä k prenášaniu signálov k špeciálnemu zariadeniu signalizujúcemu prítomnosť daných škodcov v ústnej dutine.
Indikátormi prenosu signálov sú špecifické proteíny, ktoré dokážu rozpoznať prítomnosť daných baktérií. Tieto baktérie by následne mohli vytvárať biofilmy na zubnej sklovine, ktoré sú častým dôvodom vzniku kazov. Celé tetovanie sa nachádza na jemnej vrstve hodvábu, ktorá po čase úplne splynie so zubnou sklovinou. Tetovanie je navyše vybavené systémom mini cievok, ktoré sú zdrojom elektrickej energie potrebnej na prenos signálov.
Uvidíme, či sa tento malý čip vo forme tetovania na zuby vo svete zubného lekárstva uchytí a stane sa významnou prevenciou rozličných ochorení zubov.
Tágy: tetovanie, tetovanie na zuby, zuby