Zrak je azda najdôležitejším zo všetkých našich zmyslov. Už minimálne poškodenie oka môže mať za následok zhoršenie videnia a zrakovej ostrosti. Inak tomu nie je ani u detí. Včasná diagnostika zrakových porúch a ochorení môže deťom pomôcť zachrániť zrak.
Zrak prináša až tri štvrtinu všetkých vnemov, ktoré k nám prichádzajú z vonkajšieho sveta. Bez dokonalého fungovania zraku môže byť naša každodenná existencia značne obmedzená. K tomu, aby sa dieťa mohlo správne vyvíjať po všetkých stránkach, potrebuje aj dobrý zrak, ku ktorému napomáha aj pravidelná návšteva u lekára.
Včasná prevencia
S prevenciou a ochranou zraku u detí je najlepšie začať už v rannom detstve. Uvádza sa, že najvhodnejšie je absolvovať prvé vyšetrenie zraku s dieťaťom vo veku troch rokov. Detský lekár by mal odoslať dieťa na prehliadku ešte pred nástupom do materskej školy.
K najčastejším príznakom, že dieťa môže trpieť niektorou zo zrakových porúch patria bolesti hlavy, neschopnosť uchopiť predmety, nakláňanie hlavy na určitú stranu, škúlenie, zakopávanie, dávanie si predmetov blízko k očiam, či zlý odhad vzdialenosti. Dieťa pritom nemá ako vedieť, že nevidí dobre, považuje to za normálne. Rodičia by si tiež mali všimnúť postavenie očí dieťaťa, či nemá zvláštnu farbu jedného alebo oboch očí, napríklad sfarbenie dúhovky alebo sivastý odraz od zorničky.
Každé dieťa sa rodí so zrakom, ktorý ešte nie je vyvinutý. Najcitlivejším obdobím je prvých 6 mesiacov života, kedy dochádza k výraznému vývoju zrakového centra v mozgu. Súhra oboch očí sa buduje a až neskôr začína dieťa vidieť binokulárne – teda oboma očami. Zrak u detí sa postupne vyvíja, až do veku 7 rokov. V tomto období môžu do jeho vývoja zasiahnuť činitele, ktoré spôsobia že dieťa môže neskôr zle vidieť jedným alebo oboma očami. Čím neskôr dieťa, ktoré vykazuje možnú poruchu zraku, absolvuje vyšetrenie zraku, tým väčšia je šanca, že bude musieť nosiť okuliare. Na druhej strane treba povedať, že očná choroba sa môže prejaviť v každom veku a netýka sa výsostne len detí.
Deti by sa mali vyhýbať hlavne pozeraniu televízie zblízka, dlhému hraniu sa s tabletmi a mobilmi, väčšie deti sedeniu pri počítači. Niektoré ochorenia očí môžu byť už vrodené, a pri mnohých hrá významnú úlohu aj dedičnosť.
Najčastejšie zrakové chyby u detí
Väčšina očných ochorení sa najrýchlejšie a najlepšie lieči v detskom veku. Medzi najčastejšie detské ochorenia očí patrí najmä ďalekozrakosť a krátkozrakosť, ďalej porucha postavenia očí, ktorá vedie ku škúleniu, zápaly a úrazy.
Deti sa rodia ďalekozraké a tento sa stav sa sám upravuje. Len u malého percenta detí zostávajú hodnoty ďalekozrakosti vyššie. Pri tejto zrakovej chybe dieťa nie je schopné zaostriť do blízka. Ďalekozrakosť nemusí byť pritom hneď zjavná, keďže oko má prirodzenú schopnosť akomodácie, teda prispôsobenia šošovky a túto vadu tak samé kompenzuje. Problém nastáva ak dieťa často bolieva hlava, približuje si predmety k očiam, nevníma detaily na obrázkoch, občas škúli alebo má neprirodzený náklon hlavy, či býva unavené.
Očná chyba môže zhoršovať jeho psychomotorický vývin. Tento problém sa dá vhodne korigovať detskými okuliarmi, pričom režim ich nosenia určuje lekár. Nosiť okuliare je schopné už ročné dieťa. Stála nutnosť korekcie je vtedy, ak je k zrakovej chybe pridružené aj škúlenie alebo tupozrakosť. Malá ďalekozrakosť nelimituje deti pri pohybe a športe, vtedy nemusia nosiť okuliare.
Krátkozraké dieťa, naopak, vidí dobre do blízka, ale na diaľku má obraz rozmazaný. Očná chyba pritom nemusí byť rovnaká na jednom aj druhom oku, vtedy dieťa uprednostňuje obraz toho oka, ktorým vidí lepšie a druhé oko sa tak stáva tupozrakým. Dieťa si vôbec neuvedomuje, že jedno oko nepoužíva, no začne strácať schopnosť priestorového videnia a orientácie.
Tupozrakosť často vedie k vzniku škúlenia. Liečba spočíva v predpise okuliarov, prípadne v operačnom riešení škúlenia. Dôležité je, aby dieťa začalo oko používať, preto sa niekedy zdravé oko dočasne zakrýva. Liečba tupozrakosti je dlhodobá a výrazne jej pomáhajú rôzne očné cvičenia. Dôležité je aby prebiehala v čase, kedy ešte nie je dokončený zrakový vývoj, ukončená by mala byť pred nástupom do školy. V dospelosti je neodstrániteľná.
Detská očná klinika
Kvalita zraku dieťaťa má veľký vplyv na jeho ďalší život. Prevencii, poradenstvu a liečbe detských ochorení zraku sa venuje špecializovaná detská očná klinika, ktorá dokáže prihliadať na individuálny stav a vek dieťaťa. Špecializuje sa na liečbu pohybových ochorení zraku, škúlenia a tupozrakosti, pričom využíva moderné prístroje a odborné postupy.
Ambulanciu je možné navštíviť aj bez odporúčania od všeobecného lekára. Ponúka preventívne vyšetrenie očí dieťaťa, ktoré je bezbolestné, šetrné a bezdotykové a môžu ho preto absolvovať deti každého veku.
Detskí oční lekári tu patria k špičkovým odborníkom s dlhoročnou praxou. Vyšetrenie u očného lekára preto už nemusí byť pre deti stresujúce. Keďže oblasť očí je citlivá aj pre nás dospelých a pri vyšetrení sa lekár dotýka tváre dieťaťa, prípadne zakrýva jedno oko, pomôže deťom hravou formou ukázať čo ich pri vyšetrení očiek čaká.
A pamätajte, čím skôr je dieťaťu diagnostikovaná očná chyba, tým úspešnejšia môže byť jeho liečba!
Reklamný článok
Tágy: detské ochorenia očí, dtská očná klinika, poruchy zraku