Zima ešte zďaleka nekončí, a tak zatiaľ zimný výstroj neodkladajte dolu do pivnice. Rekreačné strediská v slovenských veľhorách stále lákajú našincov a zahraničných turistov na návštevu. Dobre si zalyžovať, oddýchnuť si, pokochať sa panenskou prírodou. Vravíte, že vám to nestačí, že je vám to málo? Ako poviete. Predostrieme vám pár tipov na exkluzívnu lyžovačku u našich susedov v rakúskych Alpách.
Keď sa povedia Alpy, tak sa každému automaticky vynorí pred očami najväčšie európske pohorie. Oplýva nekonečným množstvom lyžiarskych stredísk, pretože to dovoľuje optimálna nadmorská výška. A tak je možné lyžovať prakticky po väčšinu mesiacov v kalendárnom roku. Môžeme s radosťou konštatovať, že to my Slováci nemáme ďaleko. Sadnete do auta a za pár hodín ste tam. Ak stále váhate, kde by ste si zalyžovali najlepšie, poradíme vám.
Tip číslo jeden: Semmering je absolútna topka
Známe lyžiarske stredisko Semmering patrí medzi tie najobľúbenejšie. Tam si zalyžujú všetci, profesionáli aj amatéri. Pre každú skupinu sú vyčlenené lyžiarske svahy, ktorých je dostatok. Kto holduje sánkam, ani ten neobíde naprázdno. Tamojšia sánkarska dráha je veľmi známa svojou atraktivitou. Okrem toho Semmering je celosvetovo známy aj tým, že sa tam každoročne konajú preteky Svetového pohára. Výhodou taktiež je, že sa nachádza na východnom okraji Álp, takže to máte relatívne najbližšie. To ponúka možnosť nechať auto doma a sadnúť na autobus, ktorý pri zakúpení aj skipassu vás vyjde oveľa lacnejšie, na päťdesiatpäť eur.
Tip číslo dva: Pripomeňte si zimné olympijské hry
Kto by nepoznal dejisko zimných olympijských hier v Insbrucku v r.1964 a 1976? Hádam niet takého človeka u nás. Ostatne niet divu. Zjazdovky v Insbrucku merajú do tristo kilometrov, takže výhovorky typu ja tam nejdem, lebo si nezalyžujem, veru neobstoja. Keďže ide o dosť veľké stredisko, prevádzkovatelia ponúkajú možnosť kyvadlovej autobusovej dopravy v tamojšej oblasti. Najmä v Patscherkofeli si zalyžujete dosýtosti. Neváhajte, bude otvorené približne do konca marca a skipass tam momentálne stojí od devätnásť do tridsaťsedem eur.
Tip číslo tri: Pozor na extrémny Kitzbuhl
Kitzbuhl je známy svojou náročnosťou zjazdoviek. Ale neľakajte sa, nie je ich tam len pár. Tamojšie strediská ponúkajú desiatky kilometrov kvalitne upravených zjazdoviek pre všetky kategórie. Od úplných amatérov, cez rekreačných lyžiarov až po pretekárskych závodníkov. Tí si určite nenechajú ujsť príležitosť pokoriť zjazdovku s názvom Streif, ktorá má niekde sklon až osemdesiatpäť stupňov. Veľmi známou atrakciou v Kitzbuhli je lanovka, ktorá sa klenie ponad dva a pol kilometra širokým a štyristo metrov hlbokým údolím Sukasergraben.
Tip číslo štyri: V Soldene sa popri lyžovačke zabavíte
Dosť západne umiestnené stredisko, a tak trošku od ruky je Solden. Ponúka zhruba polovicu z dĺžky zjazdoviek Kitzbuhlu. Kedže ide o naozaj vysoko položené lyžiarske stredisko, ponúka atraktívnu lyžovačku aj na ľadovci. Predpokladaný koniec sezóny je až niekedy koncom mája, takže máte čas. V Soldene je vybudovaný jeden z najlepších snowboardových parkov v Európe. Jedna taká zaujímavosť, ktorá bude lákať predovšetkým tých neskôr narodených. Ide o takzvané apres-ski, čo značí žúrka začínajúca sa na kopci Giggijoch už od popoludnia a trvajúca do neskorého rána. Cena skipassu je tu od dvadsaťtri do päťdesiatpäť eur.
Tip číslo päť: Lyžovačka s obhliadkou starobylého hradu
A nakoniec vám dávame do pozornosti starý dobrý Kaprun. Ide o prvú lyžiarsku ľadovcovú oblasť v Rakúsku. Opäť možnosť ako si zalyžovať čo najdlhšie do jari. Okrem toho čaká na vás množstvo bežeckých a turistických trás. Ideálne miesto pre víkend s celou vašou rodinou. Nezabudnite, Kaprun nie je len názov dediny a lyžiarskeho strediska, ale aj názov starobylého hradu, ktorého návštevu by ste si rovnako nemali nechať ujsť. Cena skipassu je rôznorodá a zvyčajne je zahrnutá v cene tamojšieho ubytovania.
Tip číslo šesť: Niečo extra navyše
Ani nejde o tip, skôr o dobre mienenú radu. Pred každým vycestovaním do zahraničia a zvlášť, ak ide o zimnú rekreáciu, odporúčame poistiť sa na akékoľvek možné riziko. Nechceme maľovať čerta na stenu, ale môže sa vám totiž prihodiť čokoľvek. Od toho extrému – úmrtia v dôsledku úrazu na lyžiarskom svahu, až po spôsobenie si nepríjemných zlomenín s trvalými následkami. Zásah vrtuľníkom v takýchto prípadoch niečo stojí, a niečo stojí aj prevoz do tamojšieho zdravotníckeho zariadenia s následným ošetrením a hospitalizáciou. Nezabudnite ani na poistenie batožiny a poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu.
Asistenčná služba vás vytiahne z každej šlamastiky
Ak sa vám hocičo prihodí pri zahraničnej lyžovačke, využite asistenčné služby vašej poisťovne. Nespomíname vám to náhodou. Pri poistnej udalosti len máloktorý človek dokáže zachovať chladnú hlavu a vykonať kvantum nevyhnutných úkonov a navyše v cudzom prostredí. Práve vtedy vám pracovníci poisťovne poskytnú akúkoľvek cennú radu, pretlmočia inštrukcie z jazyka tej, ktorej krajiny a vôbec, budú vás sprevádzať celou tou tortúrou.
Takže ešte raz, nezabudnite sa poistiť a v prípade poistnej udalosti neváhajte kontaktovať asistenčnú službu vašej poisťovne. Je tu pre vás dvadsaťštyri hodín, sedem dní v týždni a tristošesťdesiatpät dní v roku.
Reklamný článok
FOTO: pexels.com
Tágy: asistenčné služby, Nezabudnite ani na poistenie batožiny