Mnohé fámy označujú akné, ako chorobu tínedžerov. Opak je však pravdou. Chorobou akné trpí viac než 25% dospelých mužov. Jej príčina dodnes nie je jasná. Odborníci sa však domnievajú, že akné je spôsobené viacerými faktormi vnútorného, ale aj vonkajšieho charakteru. Akné spôsobuje aj zvýšená hladina hormónov, najmä mužských pohlavných androgénov. Androgény zvyšujú funkciu žliaz, aj tých mazových, preto je pokožka mastná a na pleti sa vytvárajú ložiská mazu, známe ako vyrážky. Okrem hormónov podporujú produkciu kožného mazu a tvorbu akné aj rozličné lieky s obsahom lítia či jódu, zvýšená hladina vitamínov B či stres. Svoj podiel na akné nesie aj agresívna a nie vhodne zvolená kozmetika vzhľadom na typ našej pleti či mechanická manipulácia s výražkami. Klasické vytláčanie preto nie je ten najvhodnejší spôsob, ako sa akné zbaviť.
Akné má viacero štádií. Tým najzákladnejším sú typické čierne bodky na tvári, ktoré vznikajú upchávaním pórov. Toto upchatie dokážeme odstrániť rozličnými peelingovými prípravkami. Nenápadne pôsobia najmä biele podkožné vyrážky, ktoré sú však vo vnútorných vrstvách kože, a teda môžu byť veľmi bolestivé. Najvyššou formou akné sú pustuly, teda oblasti s hnisavým vývodom a sčervenanou pokožkou či cysty, ktoré sú často extrémne bolestivé a nadobúdajú až fialovú farbu.
Ako sa akné zbaviť? Na túto otázku vám so 100-percentnou istotou neodpovie ani žiaden skúsený dermatovenerológ. Každý organizmus je individuálny, a teda liečba je u pacientov rôznorodá. Základom je však pravidelná hygiena prípravkami určenými na mastnú pleť. Používame pleťové mlieka, gély, peelingy a tiež pleťové vody na dočistenie. Pomôcť môže aj úprava stravy. Ak teda trpíte akné, vyhýbajte sa najmä čokoláde či mliečnym výrobkom. K zlepšeniu pokožky prispejú aj rozličné doplnky stravy či užívanie stopových prvkov vo forme tabliet – napr. zinku. Jeho efekt sa však prejaví až po cca mesiaci užívania.
FOTO: freedigitalphotos.net