Alkohol je obľúbeným spoločníkom, ktorý dokáže narobiť divy. Jednak uvoľní uzdu zábavy, no na druhej strane často prináša udalosti, ktoré nie sú až tak vtipné. Kvôli alkoholu denne zomiera niekoľko desiatok ľudí, či už otravou alebo následkami konania pod vplyvom tejto látky. Alkohol, ako ho pozná väčšina našej spoločnosti, je z chemického hľadiska etanol s významnými psychotropnými účinkami. Je obľúbenou súčasťou nápojov, akými sú napr. pivo (obsah alkoholu cca 3%), víno (12%) či destiláty (20 a viac %). Etanol vzniká v procese fermentácie ako druhotný produkt. Kvasinky sa v slade „živia“ cukrom, pričom vzniká etanol.
Vzhľadom na malé rozmery molekuly etanolu a jeho schopnosť rozpúšťať sa aj v tukoch je účinok alkoholu v ľudskom tele veľmi rýchly. Väčšina látok v našom tele sa začína intenzívne vstrebávať až v tenkom čreve. Vďaka vlastnostiam etanolu to však pre alkohol neplatí. Viac než 20% sa vstrebe už v stenách žalúdka, preto sa po požití alkoholického nápoja dostaneme veľmi rýchlo do nálady. Vo všeobecnosti však platí, že čím je obsah látok v žalúdku väčší, tým sa etanol vstrebáva pomalšie. Práve preto nám alkohol udrie do hlavy skôr, keď ho pijeme na lačný žalúdok. Alkohol sa následne dostáva do krvi, kde prebieha jeho transport do všetkých orgánov tela. Vstrebávanie alkoholu je veľmi rýchly proces, ktorý je dokonca rýchlejší, ako samotné vylučovanie.
Koncentrácia alkoholu v krvi je závislá najmä od množstva etanolu v nápoji a tiež od frekvencie jeho konzumácie. Najvyššiu hladinu alkoholu v krvi zaznamenávame cca hodinu a pol po užití poslednej dávky alkoholu. So znižovaním koncentrácie alkoholu v tráviacom trakte sa postupne dostáva do prevahy vylučovanie, teda po tejto dobe začne hladina alkoholu v krvi klesať.
Väčšina alkoholu sa odbúrava v pečeni. Tá obsahuje špeciálny systém, ktorý spracuje cca 75% prijatého alkoholu. Bunky tohto systému sa dajú častým užívaním alkoholu „vycvičiť“ a zvýšiť svoju funkciu až trojnásobne. Práve preto znesú dlhodobí alkoholici viac ako tí príležitostní. Oxidáciou alkoholu v pečeni vzniká acetaldehyd, ktorý je príčinou nevoľností a tiež a acetát, ktorý je naopak pre organizmus prospešný.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: alkohol, metabolizmus alkoholu