V teplých mesiacoch nás netrápia len kliešte a komáre, ale aj taký užitočný hmyz, akým sú napríklad včely. Mnohí máme tú skúsenosť, že nám napadnuté miesto sčervená, opuchne, svrbí, bolí a pulzuje. Ako zistíme, či sme na jed alergickí?
Alergická reakcia vyjde u každého
Líšia sa ale v tom, že jeden typ je nebezpečný. Včelí jed obsahuje toxíny, ktoré reagujú s našou kožou, krvou a cievami. Alergická reakcia je spôsobená proteínmi, ktoré obsahujú špeciálne protilátky. Môže sa dostaviť aj v prípade, že nie ste alergici a ste zdraví „ako buk“. O to horšie je to pre tých, ktorí trpia akoukoľvek inou alergiou alebo astmou, pretože aj príznaky majú rýchlejšie a nebezpečnejšie prejavy.
Ak ste teda vyslovene alergickí na jed od uštipnutia týmto hmyzom, mali by ste u seba nosiť preukaz a návod, ako postupovať pri poskytovaní prvej pomoci. Môže vám to zachrániť život. Tzv. pohotovostný balíček, ktorý musíte vždy nosiť pri sebe, je samozrejmosť. Pokiaľ s takýmto človekom prídete do kontaktu, stabilizovaná poloha a rýchle privolanie prvej pomoci je to najlepšie, čo preňho môžete urobiť.
Ako vyzerá takáto alergická reakcia?
Ľahšia sa prejavuje iba svrbením a ľahkou nevoľnosťou. Pri miernej môže napuchnúť oblasť tváre, zhorší sa dýchanie a postihnutému začne byť na zvracanie alebo ho začne bolieť brucho a hlava.
Pri ťažkej lokálnej reakcii nastane veľký opuch. Pri celkovej ťažkej reakcii sa zmiešajú všetky predošlé príznaky, a teda – bolesť, opuch, svrbenie, tlak na hrudi, omámenosť, pocit na zvracanie, plus zachrípnutie a strach zo smrti. Čo už teda naozaj vyzerá dosť vážne.
Najťažšou alergickou reakciou je anafylaktický šok, kedy zmodrejú pery a prsty na rukách, klesne krvný tlak a môže nastať zamdletie. Postihnutý človek sa dokonca môže aj pomočiť. Nemusí sa to stať pri prvom uštipnutí. Takýto stupeň reakcie nastane niekedy až pri treťom uštipnutí. Telo zareaguje na jed za 3 až 30 minút a príznaky sa objavia do ôsmych hodín. Buďte preto vnímaví a sledujte reakcie svojho tela.
FOTO: pexels.com