Koreň rastliny Maca pozná zatiaľ len veľmi málo ľudí. Nie je tak známy ako napríklad ženšen, hoci jeho účinky mnohí porovnávajú a dokonca tvrdia, že ide v podstate o akýsi peruánsky životabudič.
Nájdete ju vo výškach
Táto málo známa rastlina rastie vo veľmi netradičných podmienkach. Na stráňach peruánskych Ánd, vo výškach až 3500 až 4000 metrov nad morom. Najvzácnejší, podobne ako aj u spomínaného ženšenu, je predovšetkým koreň. Ten sa spracováva zväčša dvomi spôsobmi. Prvý spôsob vysuší koreň na slnku a následne sa pomelie na sypký prášok. Druhý spôsob dokáže zachovať oveľa viac zdraviu prospešných látok, a to tak, že sušenie koreňa neprebieha priamo na slnku, čím si koreň v sebe zachová viac aktívnych látok a nutričných živín.
Dávkovanie a účinky pre zdravie
Dávkovanie tohto zázračného prášku je odporúčané na 1,5 až 3 gramy denne. Veľmi obľúbený je čaj Maca alebo tabletová forma. Účinky sa dostavia po pravidelnom užívaní, a to najmä v podobe lepšieho fyzického a psychického zdravia. Niektorí odborníci dokonca tvrdia, že ide o možnú staronovú formu viagry.
Ako pri všetkých výživových doplnkoch, pozor si treba dávať počas užívania prášku Maca v tehotenstve a počas dojčenia, a taktiež ak trpíte problémami v hormonálnej oblasti.
Zvyšuje výkonnosť a sústredenosť
Tento doslovný životabudič pomáha predovšetkým udržať mozog v kondícii. Dokonalú koncentráciu, ale aj dôraz na výkonnosť. Toto v tomto výživovom doplnku oceňujú predovšetkým špičkoví športovci. Dodáva energiu, zlepšuje celkový zdravotný stav, znižuje depresie a predmenštruačný syndróm, pomáha pri menopauze, dostáva hormonálnu hladinu do rovnováhy, zvyšuje libido, znižuje depresie a náladovosť a má ešte omnoho viac ďalších zdraviu prospešných účinkov.
Čo všetko v sebe Maca skrýva?
Okrem obsahu železa, fosforu, zinku a vápnika, obsahuje koreň Maca aj vitamíny ako B12 a B6. Vitamín C, nachádzajúci sa v koreni Maca dokonca pokryje odporúčanú dennú dávku.
Reklamný článok
Tágy: maca, superpotravina Maca