Nech zdvihne ruku mamička, ktorá ešte ani raz od niekoho nepočula vetu, že pitie kávy počas dojčenia nie je vhodné. Informácie o tom, že tent lahodný životabudič, by si mali mamičky počas dojčenia odpustiť, sa na ne sype z každej strany. Je, pitie kávy počas dojčenia naozaj takým problémom a môže bábätku ublížiť?
Odporúčania, čoho všetkého by sa mala vzdať dojčiaca žena, nemajú konca kraja. A pritom väčšina z nich je úplne neopodstatnená a robí z dojčenia niečo, čo mnohé ženy považujú za veľkú obetu. Ranná pohodička pri voňavej káve taktiež patrí do kategórií nezmyselných odporúčaní. Ak bola mamička naučená na pitie kávy, dojčenie by nemalo byť obdobím, kedy sa musí úplne svojho rituálu vzdať.
Prechádza kofeín do materského mlieka?
To, že kofeín prechádza do materského mlieka, a tak sa dostane aj do organizmu bábätka, je najčastejší argument, ktorý používajú odporcovia pitia kávy počas dojčenia. Áno, to, že kofeín preniká do materského mlieka je pravda. No nikto z odporcov pitia kávy sa už nezaoberá otázkou, v akom množstve a či je toto množstvo pre bábätká nebezpečné.
Aby sa kofeín dostal do materského mlieka, musí sa nachádzať v krvi mamičky. Do krvi s však dostane len zlomok kofeínu, ktorý vypijeme. Pokiaľ mamička vypije šálku kávy, v ktorej je 60 mg kofeínu, v krvi z toho bude mať len približne 2,39 – 4,05 mikrogramu/mL. Ani toto množstvo kofeínu nie je ešte celkové množstvo, ktoré sa dostane do materského mlieka. Z uvedeného množstva sa ho z krvi do materského mlieka reálne dostane len približne 0,06 % – 1,5 %. Toto množstvo je naozaj zanedbateľné a nebude mať na zdravie bábätka žiadny vplyv.
Ako dlho trvá, kým telíčko bábätka spracuje kofeín?
Druhý argument, ktorým sa zvyknú odporcovia kávy počas obdobia dojčenia oháňať, je dlhý čas, ktorý detský organizmus potrebuje na spracovanie aj trošky kofeínu. Áno, detskému telu naozaj trvá o poznanie dlhšie, kým si z kofeínom poradí, ale do tejto rovnice vstupuje aj množstvo ďalších faktorov a nie je možné ju všeobecne paušalizovať. Čas, ktorým sa zvyčajne odporcovia oháňajú a pôsobí naozaj hrôzostrašne, je ten najhorší variant.
Ako sme spomenuli už vyššie, do tela dieťatka sa z kávy dostane len zanedbateľné množstvo kofeínu, ktoré nemá na fungovanie jeho organizmu žiadny vplyv. Aj keď na jeho spracovanie malý organizmus potrebuje dlhší čas, kvalitná káva počas dojčenia nepredstavuje žiadny problém.
Aké množstvo kávy počas dojčenia piť?
Podľa štúdie vykonanej v roku 2012, v ktorom odborníci skúmali vplyv kávy u matiek, ktoré denne prijali 300 mg kofeínu denne, nemalo toto množstvo žiadny vplyv na spánok matiek ani ich bábätiek.
Toto množstvo zodpovedá dvom klasickým alebo trom slabším kávam. Dopriať si preto denne 2 kávy aj počas dojčenia nie je žiadny problém. Netreba však zabúdať na to, že do celkového množstva prijatého kofeínu sa počítajú aj energetické nápoje a čaj.
Odporúčania, že dojčiace matky si môžu dať maximálne jednu slabú kávu alebo by mali piť len kávu s mliekom, sú teda mýty. Taktiež nie je pravda ani to, že si môžu dať kávu len doobeda a poobede by sa jej už mali radšej vyhnúť.
Môže mať nervozita bábätka súvislosť s pitím kávy?
Najčastejšia otázka, ktorá trápi mamičky v súvislosti s pitím kávy je, či ich bábätko nebude mať v dôsledku kofeínu problémy so spánkom alebo nebude nervózne.
Ako ukazujú uvedené výskumy, tieto obavy sú neopodstatnené a bábätka s malým množstvom kofeínu, ktorý sa dostane do materského mlieka po vypití kávy problém nemajú.
Avšak samozrejme každá mamina a každé bábätko je originál, a preto nemožno tieto informácie paušalizovať. Rozumného pitia kávy sa ale z obáv o svoje bábätko vzdávať nemusíte. Ak sa vám zdá, že za nervozitou alebo inými problémami vášho bábätka sa skrýva konzumácia kávy, ľahko si toto podozrenie overíte.
Skúste kávu na pár dní zo svojho jedálnička úplne vyradiť a pozorujte správanie svojho bábätka. Po týždni si opäť doprajte svoju obľúbenú šálku kávy a sledujte, či u bábätka spozorujete nejaké zmeny. Ak áno, obmedzte pitie kávy na minimum alebo ju vyraďte z jedálnička úplne. Omnoho pravdepodobnejšie však je, že za nervozitou vášho bábätka sa skrývali nie problémy s kávou, ale napríklad problém s aklimatizáciou.
Šálka kvalitnej kávy priaznivo vplýva na našu psychiku a celkovú pohodu. Ak ste boli pred tehotenstvom a dojčením naučená na pravidelný oddych pri káve, vynechanie kávy počas dojčenia, by mohlo mať na vás omnoho horší vplyv, než má zanedbateľné množstvo kofeínu, ktoré sa z kávy dostane do materského mlieka, na vaše bábätko. Škodlivosť pitia kávy počas dojčenia nebola vedecky dokázaná, skôr naopak vyvrátená, preto sa šálky obľúbeného moku nemusíte vzdať len preto, že „jedna pani povedala“ že je to tak pre bábätko lepšie.