Ešte stále čo – to počuť o pandémii, ktorá sa na Slovensku objavila začiatkom tohto roka a nie úplne vymizla z našich životov. Opatrenia, ktoré i naďalej musíme znášať, napomáhajú k tomu, aby sa nákaza postupne prestala šíriť. Život na svete už nikdy nebude taký ako predtým.
Príliš teplé a mrazivé počasie zabíja vírus? Mýtus!
Treba si uvedomiť, že naša telesná teplota sa pohybuje stále v rozmedzí 36,5 ° C až 37 ° C, a preto je úplne jedno, či je vonku horúčava alebo práve nosíme teplé čižmy a šále. Covid – 19 nereaguje na klimatické podmienky. Je to vírus, ktorý sa prispôsobuje. Rôzne typy DNA, rôzne príznaky. Niekde pôsobil devastačne, inde „postrašil“. Tak či onak, stále treba byť v strehu a dodržiavať pravidlá. Najúčinnejšou ochranou nie je ani počasie za oknami, ani horúca voda či kúpeľ. Pomôže nám obyčajné mydlo a dezinfekčný gél.
Nie, neprenášajú ho komáre ani iný hmyz
Je to respiračné ochorenie, to znamená, že infikovať sa môžeme pri styku s osobou, ktorá kašle alebo kýcha a je nositeľom koronavírusu. Ani komáre, ani iný tomu podobný hmyz nás vírusom nemôžu nakaziť. Najúčinnejšou ochranou sú rúška, ktoré by mali nosiť najmä ľudia, ktorí preukazujú známky chrípky. Rúško ako také nás neochráni pred vypustenými kvapôčkami.
Ak ho už raz máte, nepomôže ani obstrek celého tela
Veľa ľudí si myslí, že ak prišli do styku s nakazenou osobou, pomôže im akýsi obstrek celého tela dezinfekčným prípravkom. Aj to je iba omyl. Ak sa vám raz vírus dostal do tela, vonkajšia „očista“ je márna. Mnohí si pravidelne čistia nosové dutiny soľným roztokom v domnienke, že „bacile“ zničia. Nie je preukázané, že takéto praktiky sú účinné v boji proti koronavírusu. Pravdou ale ostáva, že prepláchnutie dutín z času na čas pôsobí preventívne. Minimálne tak získate dobrý pocit, ktorý je veľmi dôležitý pre udržanie dobrého psychického stavu v čase stresových životných udalostí.
FOTO: pexels.com