Pri výrobe nábytku či iných produktov z dreva je jednou z najdôležitejších vlastností tvrdosť dreva. Nižšie sa dočítate, čo je tvrdosť dreva, ako sa meria a aké je základné rozdelenie dreva.
Čo je tvrdosť dreva
Tvrdosť dreva je mechanická vlastnosť, pod ktorou rozumieme jeho schopnosť klásť odpor proti vniknutiu cudzieho telesa do jeho vnútorných štruktúr. Znamená to nasledovné – koľko sily je nutné vynaložiť, aby sa zničil alebo zdeformoval drevený povrch z vonkajšej strany smerom do vnútornej.
Ako sa meria tvrdosť dreva
Miera tvrdosti dreva sa meria pomocou niekoľkých metód. Medzi dve najznámejšie patria Brinellova metóda a metóda Janka. Tá druhá, čiže metóda Janka sa u nás používa najčastejšie. Autorom tejto metódy je Gabriel Janko a je stará viac ako sto rokov.
Ako táto metóda miery tvrdosti dreva funguje? Na meranie tvrdosti dreva pomocou tejto metódy sa používa oceľová guľôčka. Jej priemer je 11,28 mm. Treba ju zatlačiť do dreva dovtedy, pokým v ňom nebude polovička jej priemeru. Následne sa meria sila, ktorá bola potrebná na jej zatlačenie. Sila udáva hodnotu tvrdosti konkrétneho druhu dreva.
Výsledok sa určí jednoducho – čím vyššie je číslo, tak tým je väčšia tvrdosť dreva. Výsledok sa udáva v megapascaloch (skratka MPa) alebo v kilogramoch na cm 2.
Rozdelenie dreva podľa tvrdosti
V súčasnosti sa drevo rozdeľuje na mäkké a tvrdé drevo. Medzi mäkké drevo patria hlavne ihličnaté stromy. Napríklad borovica, jedľa či smrekovec. Okrem nich sa sem zaraďujú aj listnaté stromy ako lipa alebo vŕba. Tento typ dreva má menšiu hustotu a obsahuje v sebe viac živice – veľká výhoda pri horení dreva.
Mäkké drevo sa najčastejšie používa pri zakladaní ohňa. Dôvodom je obsah živice, ktorá sa postará o rýchlejšie horenie. Takéto drevo však viac dymí, takže nie je vhodné pri príprave jedál.
V stavebníctve nájde uplatnenie mäkké drevo ako napríklad borovica a smrek. Tieto druhy dreva sú pevné a pružné zároveň, pričom sa s nimi ľahko pracuje (dobre sa reže, morí..).
Medzi tvrdé drevo patria stromy ako buk, dub, hrab či slivka. Veľkou výhodou tvrdého dreva je jeho výhrevnosť – je vhodné na vykurovanie a udržiavanie ohňa, na varenie na ohni či opekanie. V porovnaní s mäkkým drevom je tvrdé drevo viac stabilnejšie.
V stavebníctve nájde uplatnenie tvrdé drevo (ako buk, dub, slivka) napríklad v parketách. Kvalitný nábytok sa vyrába z buka, duba, čerešne, orecha, gaštanu, jelše i javoru. Tvrdé drevo hruška je vhodná v prípade, kedy sa vyžaduje presnosť a trvalá stálosť. Breza je známa ako tvrdé a kvalitné drevo pre výrobu nábytku pre chalupy a chaty.