Vypadávanie vlasov je v istom veku muža jedným z hlavných problémov, ktoré trápia inak odolnú chlapskú dušu. Strata sebavedomia a pocit hanby za plešinku na hlave sú tým najčastejším dôsledkom vypadávania vlasov. Mnoho mužov sa preto snaží miesta bez vlasov účinne skryť, napr. úplným zostrihaním vlasov alebo štýlom česania, ktorý zakryje kritickú oblasť bez vlasov. Čo však tento problém spôsobuje?
Najčastejším dôvodom vypadávania vlasov a tvorby typickej plešinky je genetika. Dedičné vlohy od našich rodičov však nedokážeme nijakým spôsobom ovplyvniť , a teda nám ostáva len zmieriť sa s týmto problémom alebo vyhľadať odbornú pomoc, ktorá nám dokáže zabezpečiť transplantáciu vlasových folikulov. Tento zákrok však neprinesie husté a odolné vlasy, v tom najlepšom prípade len zakryje miesto plešiny jemnými a krehkými vláskami.
Vypadávanie vlasov spôsobuje aj nadmerný obsah vysoko aktívnej formy mužského pohlavného hormónu testosterónu zvanej DHT. Vysoký obsah hormónu DHT vo vlasových folikuloch spôsobuje zmenšenie toku krvi v týchto miestach, čím vlasový folikul stráca dôležitú výživu. Vlas sa stáva jemnejší, krehkejší, až nakoniec vypadáva. Následne môže dôjsť až k úplnému odumretiu folikulu, z ktorého vlas už nikdy nevyrastie. Ďalšími dôvodmi vypadávania vlasov sú problémy s obličkami či štítnou žľazou, zápaly v organizme, dlhodobé užívanie niektorých liekov či chemoterapia.
Ako zredukovať vypadávanie vlasov? Vlasovým folikulom je potrebné zabezpečiť dostatok výživy či hormonálne znížiť koncentráciu DHT vo vlasových folikuloch. Do vlasov preto aplikujeme rôzne vody, ktoré obsahujú extrakty zo žihľavy, nechtíka, kostihoja či organické látky, akou je napr. kyselina hyalurónová. Účinné sú tiež tablety s obsahom kortikoidov, ktoré sú inhibítormi DHT, teda spomaľujú premenu testosterónu na túto vysoko účinnú formu.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: vlasy, vypadávanie vlasov, zdravé vlasy