Mnoho z nás siaha po preflámovanej noci či nadmernej záťaži po jednom z energetických nápojov. Reklamy na rozličné druhy týchto nápojov reflektujú zo všetkých strán, a preto si myslíme, že ich konzumáciou nášmu telu pomôžeme. Opak je však pravdou.
Každý energetický nápoj obsahuje základné zložky ako kofeín, taurín či veľké množstvo sacharidov. Tieto látky na krátku dobu zrýchlia metabolizmus nášho tela, čím sa staneme mierne aktívnejšími. Spolu so zvýšenou aktivitou sa však dostaví aj množstvo sprievodných procesov, ktoré v konečnom dôsledku nášmu telu viac uškodia, ako pomôžu.
Zložky energetického nápoja ovplyvňujú viaceré procesy v našom organizme. Kofeín vplýva na antidiuretický hormón vazopresín, ktorý riadi spätné vstrebávanie vody v obličkách. Cez steny kanálikov v obličkových telieskach sa tým pádom dostane späť do krvi menšie množstvo vody a nevstrebaná voda sa vylúči v moči.
K podnieteniu vyššej telesnej aktivity je potrebné väčšie množstvo kyslíka, a preto kofeín s taurínom podporujú zvýšenie tepu, čím sa zvýši aj prietok krvi a množstvo rozvedeného kyslíka. Vyšší tep však často vyvoláva nepríjemné potenie. Kofeín sa teda výraznou mierou podieľa na dehydratácii nášho organizmu, a teda podporuje vylučovanie vody vo forme nadmerného močenia a potenia.
Energetické nápoje sa takisto vyznačujú zvýšeným obsahom sacharidov, ktoré vo veľkej koncentrácii bránia prestupovaniu živín do krvi a vstrebávaniu tekutín do tkanív.
Konečný dôsledok pitia energetických nápojov je teda dehydratácia, na čo telo prirodzene reaguje nervozitou, slabou sústredenosťou a po čase aj únavou. Pitie energetických nápojov by sme mali preto obmedziť a v prípade ich požitia nezabúdať na dostatočný prísun ostatných tekutín.
FOTO: Idea go
Tágy: dodanie energie, energetický nápoj