Výber kopačiek je ako výber auta – niekto má rád športové autá, iný limuzíny, niekto manuálnu prevodovku, ďalší si jazdu bez automatickej prevodovky nevedia predstaviť. Pre niekoho musí byť auto čierne, pre iného práve naopak – farebné. Jedným slovom – subjektivita. Rovnako je to aj s futbalovými topánkami. Či sú farebné alebo čierne, z akého materiálu – musia byť však kvalitné a musia perfektne sedieť
Na čo treba myslieť – ÚČEL VAŠEJ TOPÁNKY
Musíte nájsť pár kopačiek, ktoré sa dokonale hodia na povrch a podmienky, v ktorých hráte. Existuje množstvo typov povrchov topánok, z ktorých si môžete vybrať, a tieto sú zvyčajne tie hlavné, ktoré je potrebné zvážiť:
Kopačky s pevným povrchom: ideálne na suché alebo mierne vlhké prírodné trávnaté povrchy.
Kopačky s mäkkým povrchom: vhodné na mokré a blatisté prírodné trávnaté povrchy.
Kopačky pre umelé povrchy: ideálne pre umelé ihriská.
Halové kopačky: keď hráte na krytom ihrisku a v telocvični.
Rozpočet – Koľko by som mal minúť na kopačky?
Predtým, než budete vôbec premýšľať o kúpe, budete sa musieť rozhodnúť pre realistický rozpočet, nemá zmysel pozerať sa na pár kopačiek za 250 eur, ak si ich nemôžete dovoliť. Nie je to žiadna hanba – nie všetci dostávame zaplatené ako Messi a našťastie to značky vedia. Z tohto dôvodu vám špičkové značky poskytujú niekoľko verzií vašich obľúbených kopačiek za rôzne ceny, ktoré vyhovujú peňaženke každého. Pokiaľ ide o porovnanie troch popredných značiek kopačiek, existuje veľa možností. Každý má niekoľko aktuálnych modelov, viacero farebných prevedení, štýlov, a tak máte dostatočne veľa možností. Nike vyrába kopačky Nike už takmer 50 rokov, pričom ich kopačky boli uvedené na trh v roku 1971. Kopačky Adidass – V roku 1925 sa zakladateľ Adi Dassler pohrával s používaním klincov ako podrážkových špuntov a vyrobil svoj prvý model. ako výsledok. Pre väčšinu neznáma informácia, Pumu založil brat Adi Dasslera, Rudolf. V roku 1950 vstúpil Rudolf do sveta futbalových topánok s „Atomom“.
Pohodlie?
Pohodlie je pri kopačkách všetko. Môžete zabudnúť na všetky svoje ozdobné farebné prevedenia, vylepšené povrchy a mikrotextúrovaný zvršok: ak nie sú pohodlné, jednoducho sa vám ich neoplatí kupovať.
PODPORA NOHY
V bežeckej obuvi najčastejšie vidíte „podporu“, ktorá označuje schopnosť topánky kontrolovať polohu chodidla a členku. Kopačky sú trochu odlišné.
Je to preto, že kopačky nechcú odolávať nakláňacím pohybom členku – potrebujete to na otáčanie a rýchle pohyby! Teda zámerne umožňujú väčšiu voľnosť pohybu na zlepšenie obratnosti.
Tiež musia byť nižšie pri zemi, namiesto toho, aby mali pod chodidlom veľký kúsok peny. To zlepšuje odozvu a trakciu a zároveň znižuje riziko vyvrtnutia členku
Na materiáli záleží: Z čoho by mali byť vyrobené moje topánky?
Napriek tomu, že koža je najobľúbenejšou voľbou pre futbalové topánky, sú k dispozícii aj syntetické možnosti, ktoré majú určité výhody na topánkach najvyššej úrovne, ale môžu byť trochu prekážkou pri verziách nižšej kvality – pocit lopty, ktorý môže ovplyvniť vašu hru.
- Koža je najtradičnejší materiál na kopačky. Koža poskytuje skvelý pocit pri údere do lopty, je však dosť ťažká,
- Syntetické materiály ponúkajú skvelú ľahkú variantu ideálnu pre hráčov, ktorí uprednostňujú rýchlosť pred silou.
- Pletené materiály poskytujú mäkký pocit pre najlepšiu kontrolu lopty a hru s loptou.
Zdroj obrázka: Billion Photos / Shutterstock.com