Brúska je jedným zo základných sklíčok, bez ktorého by mozaika vo vašej dielni nebola úplná. Pri jej výbere sa treba okrem ceny riadiť aj inými parametrami a práve o tých si niečo povieme v nasledujúcom článku.
Brúsky podľa typu
Správne zvolená brúska dokáže obhospodáriť mnoho typov povrchov vrátane dreva, betónu či kovu. Okrem toho zvládne aj úpravu dlaždíc, plechu alebo keramiky. Od povrchu a práce závisí akú brúsku treba použiť.
- Uhlová brúska: ľudovo sa jej hovorí aj „flexa“. Má mnohoraké použitie, dá sa s ňou odstraňovať farba, brúsiť, leštiť aj rezať kov, prípadne zložitejšie profily. Ľahko sa ovláda a dokáže rozdeliť aj veľké kusy plechu bez deformácie pôvodného plátu.
- Excentrická brúska: používajú ju najmä klampiari. Brúska má vysokú účinnosť vďaka tomu, že sa otáča aj kmitá zároveň. Dokáže pracovať aj na zaokrúhlených miestach a vypuklom povrchu.
- Pásová brúska: používa sa najmä pri stolárskych prácach s drevom, ale aj plastom. Brúsi pomocou brúsneho papiera, ktorý je umiestnený na brúsiacom páse. Pásové brúsky výnimočne opracujú aj neželezné kovy.
- Priama brúska: veľmi dobre sa ovláda a je ľahká, vďaka čomu sa s ňou dá pracovať mimoriadne presne. Aj preto brúsku tohto typu, ktorá pracuje pri vysokých otáčkach, využívajú najmä sklári, modelári a vlastne všetci, ktorí potrebujú obrúsiť a doladiť aj maličké detaily na zvaroch, odliatkoch či konštrukciách.
- Sanačná brúska: pracuje s hrncovými diamantovými alebo tvrdokovovými brúsnymi kotúčmi a frézami a využíva sa na brúsenie betónových a kamenných povrchov, cementových omietok, stropov a na obrusovanie podlahových mazanín.
Typy brúsnych kotúčov
V tomto prípade platí, že čím je materiál tvrdší, tým mäkší by mal byť kotúč. Pre každý typ brúsky zároveň existuje iný typ kotúča. Napríklad uhlové brúsky môžu aj rezať, preto sa pre ne vyrábajú špeciálne kotúče na tento účel, schopné odolať istému bočnému tlaku.
Z brúsnych kotúčov sa za najlepšie považujú diamantové kotúče – vyššiu cenu kompenzujú vysokou kvalitou a výberom rôznych kvalitatívnych rád.
Niektoré brúsky (vibračné brúsky, pásové, priame) ale namiesto kotúčov používajú brúsny pás z plátna alebo papiera, de facto sa jedná o šmirgeľ. Rozhoduje tu zrnitosť: čím je vyššia, tým vyšší je aj brúsny úber.
Užitočné vlastnosti
Práca s brúskami je relatívne nebezpečná, preto je prítomnosť bezpečnostných prvkov na brúske nevyhnutnosťou. Reč je najmä o bezpečnostnej poistke, ktorá zabraňuje použitiu brúsky osobami nepovolanými. Vítaná je aj možnosť použitia plexiskla.
Uhlové brúsky a ich výkon oceníte len pri jej správnych otáčkach. Tento parameter sa udáva v počte otáčok za minútu a nesúvisí s veľkosťou kotúča – je len na brúske do akých otáčok ho dokáže roztočiť.
Reklamný článok