Rybačka predstavuje dokonalú formu oddychu pre veľké skupinu zastúpenú najmä mužským pohlavím. Skoré ranné vstávanie v tomto prípade nikomu nevadí, práve naopak. Už v skorých ranných hodinách sme plný energie a už len čakáme na okamih, kedy sa vydáme na lov. Do auta nachystáme všetku potrebnú výbavu, nejaké to občerstvenie a môže sa ísť na vec. Už vopred sa však poistite, aby vám vaša rybačka vyšla presne podľa vašich predstáv.
O úspešnosti rybačky rozhodujú najmä samotné ryby. Aby ste sa však mohli pochváliť bohatým úlovkom, ryby musíte oklamať. Ak použijete tú správnu výbavu, úspech máte zaručený. Základom je kvalitná udica, plavák či vlasec. Vlasec by mal byť pevný a najmä vhodná farebná kombinácia zabezpečí, že pre ryby bude úplne neviditeľný. Tento efekt spôsobuje najmä melírované sfarbenie vlasca, ktoré prechádza postupne od bielej až k modrej.
Takisto je základom k úspechu aj správna návnada. Aby ryby zaberali, musíme zvoliť správnu farbu a štruktúru krmiva. Vo všeobecnosti platí, že tmavé návnady sú vhodné pre lov menších rýb a na lov v zime. Svetlá návnada je naopak vhodná pre väčšie ryby, ako napr. kapor či pleskáč. Univerzálnou farbou krmiva je hnedá. Tá je najefektívnejšia v zakalenej vode, najmä po zrážkach.
Takéto krmivo si dokážete jednoducho vyrobiť aj v domácich podmienkach. Postačí len na niekoľko hodín namočiť zrná pšenice, jačmeňa, cícer, fazuľu či orechy do vody a následne ich cca 5 minút povariť. Pripravíte si tak návnady, ktoré sú efektné nielen pre samotnú rybačku, ale aj pre vaše peňaženky.
Na Slovensku sú najrozšírenejšími vodami práve kaprové. Kapor je teda aj najčastejšie lovenou rybou. Na lov kapra sa používa špeciálna návnada boilie, ktorá na kapry neobyčajne zaberá. Ide o varené guľky s priemerom cca 20mm, ktoré si zakúpite už hotové alebo pripravíte doma z vajec a špeciálnej múčky obsahujúcej látky, ktoré sú pre kapry neobyčajne chutné. Tú zakúpite takmer v každom dobrom obchode s rybárskymi potrebami.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: chytanie rýb, rybačka, rybolov