Myslíte si, že keď interiérové svietidlo visí len tak na stene či strope, nik si ho nevšimne? Keď je priestor vhodne osvetlený, práve to nás doženie k tomu, aby sme pátrali po zdroji. Svietidlá vplývajú na našu náladu doma i v práci, preto môžu byť naše nároky pokojne vysoké.
Svietidlá v komerčných priestoroch
Kancelárie, banky, hotely, predajne, jednoducho všetky priestory, kde sa denne premelie množstvo ľudí, si kvalitné osvetlenie zaslúžia. Jednak preto, že ak na náš pracovný stôl nedopadá dostatok prirodzeného svetla z okna či svetlo z lampy, cítime sa unavení a bez chuti pracovať, a jednak preto, že jednoducho potrebujeme dobre vidieť na to, čo robíme. Aj keď pracujeme s počítačom, ktorého obrazovka svieti, musí byť náš pracovný kútik dostatočne zaliaty svetlom – či už stolnej lampy, stojanovej, alebo stropného svietidla, aby sa naše oči nenamáhali. V komerčných priestoroch najčastejšie vídať úsporné LED panely, podhľadové svietidlá alebo bodové svietidlá, ktoré síce pôsobia štýlovo neutrálne, no vďaka nim je možné dosiahnuť komplexné osvetlenie miestností, zvlášť ak sú opatrené nátermi, ktoré svetlo pohlcujú. Na schodištiach či chodbách sú neoceniteľným pomocníkom orientačné svietidlá. Akú dôležitosť im prisúdite, taký dojem z priestoru vykúzlite.
Interiérové svietidlá u nás doma
Zatiaľ čo v lete svietidlá takmer nevyužívame, pretože vonku sa stmieva neskôr, v zimných mesiacoch často svietime aj počas sychravých dní aj počas dňa, príp. hneď po príchode z práce. Svetlo priestor zútulní, ale takisto nám pomáha lepšie sa v domácnosti orientovať (pri varení, upratovaní a pod.) či si pohodlne prečítať knihu alebo sa pripraviť do zamestnania alebo do školy. Z ponuky interiérových svietidiel by každá domácnosť mala staviť na základné svietidlá, ako sú stropné a závesné lampy, a tie potom doplniť nástennými, bodovými či stojanovými svietidlami. V súčasnosti sú veľmi obľúbené lištové systémy nad pracovnou doskou v kuchyni alebo v miestnostiach so zníženým stropom. Čarovať s atmosférou sa dá tiež s nábytkovým osvetlením rôznych farieb, čo vyzerá veľmi efektne v obývačke i domácej pracovni, alebo so stmievacími svietidlami. Pri voľbe interiérových svietidiel je vhodné pouvažovať nad intenzitou osvetlenia i nad farebnosťou svetla (teplé, studené biele, červené, zelené a i.), pretože i to sa podpisuje pod naše výkony či duševnú pohodu.
Reklamný článok
Tágy: interiérové svietidlá, svietidlá