Čaká vás písanie bakalárskej práce či máte vypracovať dlhšiu seminárnu prácu? Určite ste si všimli, že stratégie, ktoré možno fungovali pri kratších prácach, nefungujú pri tých záverečných. Stráviť niekoľko dní v knižnici alebo vo svojej izbe, rýchlo hľadať literatúru a len „rýchlo napísať text“ nefunguje pri 30 až 80-stranovej práci. Písanie bakalárskej práce či seminárnej práce si vyžaduje plánovanie, seba riadenie a dobrý time management. A to obzvlášť, pokiaľ ide o prácu, ktorá si vyžaduje nejaké skúmanie, využitie mikroskopu, či nejaký ten pokus.
Práca na vašej bakalárskej či seminárnej práci začína dlho pred samotným procesom písania. Hľadanie témy pre svoju prácu, vyhľadávanie literatúry, čítanie a skúmanie dostupnej literatúry, ako aj definovanie výskumnej otázky týkajúcej sa témy, je súčasťou „písania“ práce, aj keď v týchto fázach v skutočnosti netvoríte súvislý text. Predstavujú však asi 40% z množstva práce spojenej s písaním.
Pre dobré plánovanie potrebujete realistické posúdenie vášho projektu. Mnohí ľudia preceňujú svoje schopnosti. Ak ste zvládli vypracovať 10-stranovú seminárnu prácu za jeden večer, to ešte neznamená, že zvládnete napísať 80 strán bakalárskej práce za osem nocí. Vrátane všetkých potrebných prestávok, väčšina autorov dokáže napísať dve strany dobrého textu za deň. Ak sa poznáte, môžete to zvládnuť rýchlejšie, avšak rátajte s časovou rezervou a predovšetkým, ak chcete bakalársku či seminárnu prácu napísať bez stresu a v časovom limite, osvojte si dobrý time management.
Projekt akademického písania pozostáva z rôznych fáz. Prvý fáza zahŕňa nájdenie témy a fázu orientácie. V tomto čase premýšľate, o čom chcete písať. Zároveň táto fáza plynule prechádza do druhej fázy prehľadu literatúry a štrukturalizácie dostupnej literatúry. Počas týchto dvoch fáz rozviniete a spresníte svoju výskumnú otázku. V tretej fáze napíšete prvú verziu svojej práce. V tomto bode nebude váš text dokonalý, no bude pripravený na vylepšovanie vo fáze úprav. Počas písania budete pravdepodobne preskakovať medzi štrukturovaním literatúry, vypracovávaním textu a jeho úpravou, no je to úplne v poriadku. Nakoniec posledná fáza zahŕňa finalizáciu, revíziu a odovzdanie práce. Na prvý pohľad sa to môže zdať samozrejmé, no keď sme v časovej tiesni často chceme veci spraviť čo najrýchlejšie. No treba brať do úvahy, že každá jedna fáza má pri písaní svoj význam.