Čo si budeme nahovárať. Všetci rokmi starneme a nič na tom nezmení ani okrídlená veta “záleží iba na tom, ako sa cítime vo svojom vnútri”. V niektorých ojedinelých prípadoch to však môže platiť. Vtedy je muž naozaj napriek svojmu fyzickému veku akoby večným mladíkom a aj jeho okolie by mu len ťažko hádalo jeho presný vek.
Napriek tomuto zdaniu však musíme s ľútosťou konštatovať, že počet rokov neoklameme a musíme vzhľadom k nim prispôsobiť aj štýl života. Ignorovanie tohto faktu, prílišné prepínanie a zanedbávanie nášho organizmu môže mať za následok vznik a rozvoj rôznych závažných diagnóz. My vám poradíme ako kráčať ruka v ruke s vekom a ako si zachovať svoju vitalitu aj do budúcnosti.
Od istého veku sú muži viac chorľaví
Či sa nám to páči, alebo nie, od istého veku je mužská populácia viac chorá než zdravá. Rokmi sa nesprávne stravovacie návyky, fajčenie, nadmerné pitie alkoholických nápojov, minimum telesného pohybu a hektický spôsob života pretavia do vysokého tlaku, ischemických ťažkostí, onkologických, neurologických a psychických ochorení.
Svetové štatistiky napríklad uvádzajú, že po šesťdesiatke každý druhý muž u nás, či vo svete, trpí zvýšeným krvným tlakom a srdcovocievnymi ťažkosťami. Podobne, nárast onkologických pacientov s diagnózou rakoviny prostaty a rakoviny hrubého čreva je skutočne enormný. Nejde teda v žiadnom prípade o akési samoúčelné strašenie, ale o holý fakt.
Zdravá strava a primeraný telesný pohyb vás omladí
Akú máme pre vás radu? Predsa tú najjednoduchšiu. Zo dňa na deň vynechať zo svojho jedálnička rokmi preferované mastné a kalorické jedlá. To isté platí aj pre cigarety a víno. Jednoducho, nerozmýšľať zbytočne dlho a všetkého negatívneho sa vzdať raz a navždy. Zbytočným otálaním len predĺžite pôsobenie toxických látok na váš organizmus a celú vec iba skomplikujete. Treba sa raz rozhodnúť a hotovo. A to správne.
Lenže iba zdravá strava zďaleka nestačí. K tomu je nutné začať pravidelne navštevovať fitness zariadenia, kde sa znovu, naštartujete a začnete udržiavať svoju telesnú schránku v primeranej kondícii. K posilňovni je veľmi vhodné pridať aj masáže, plávanie a cvičenie jogy. Ak by to bolo pre vás príliš, doprajte svojmu organizmu aspoň pravidelné prechádzky v dĺžke minimálne troch kilometrov svižnejším tempom.
Zvoľnite a doprajete tak svojej duši toľko potrebný pokoj
Týmito športovými činnosťami pomáhate vášmu telu zbaviť sa nepotrebných a škodlivých látok, upraviť krvný tlak, znovunadobudnúť primeraný svalový tonus, spevniť kosti, a vôbec, nakopnúť organizmus k takzvanému “Élan vital”, ako by povedali Francúzi. Predstava športujúceho seniora môže o mnohých nezainteresovaných ľudí vyvolávať nadmerné pochybnosti a zhovievavý úsmev, no ten, kto vie o čo ide, bude iba súhlasne s úsmevom prikyvovať.
To však nie je všetko. Šesťdesiatnici už zvyčajne majú aj rôzne neurologické a psychické potiaže. Napríklad tras rúk, poruchy pozornosti, zvýšenú citlivosť na zmenu okolia, poruchy so spánkom a podobne. Tu pomáha zvoľniť doterajšie hektické životné tempo, prípadne odsťahovať sa rovno na vidiek bližšie k pokoju a prírode. Venovanie sa vnúčatám cez prázdniny, záhradkárčenie, prechádzky so štvornohým priateľom, to všetko vnesie do vašej duše kľud a pohodu.
Ani sa človek nenazdá a znovu si zadováži rybárske náčinie a znovu si sadne k vode ako kedysi. Nejde ani tak o úlovok samotný. Skôr o to, že je kam sa vybrať, kde posedieť a podebatovať s okolitými rovesníkmi.
Vždy je tu lekár, ktorý vám pomôže vo vašich starostiach
Pochopiteľne, aj keby nás teraz všetci šesťdesiatnici vyslyšali, neznamená to, že zrazu pookrejú do tej miery, že skutočne omladnú o niekoľko desaťročí. Vek prosto neoklameme a s veľkou pravdepodobnosťou sa veľa mužov v tomto veku – aj napriek snahe o zmenu životného štýlu – stanú pacientmi so zvýšeným tlakom, studenými končatinami, s vysokou hladinou cukru, šedým zákalom či únikom moču.
Najmä únik moču v seniorskom veku je skôr pravidlom, ako výnimkou či už ako výsledok zmeny funkčnosti celého močového systému, alebo ako sprievodný jav iných diagnóz. Ale aj na to existuje celý rad opatrení. Od špeciálnych cvičení, cez nasadenie medikamentóznej liečby, alebo používania inkontinenčných pomôcok pre seniorov až po operačný zásah. K operácii sa lekári uchyľujú iba v krajnosti.
Čo teda môžeme urobiť s inkontinenciou?Vo väčšine prípadov bohato postačuje zvýšiť fyzickú aktivitu so zameraním na posilnenie predovšetkým panvového svalstva. Obzvlášť sú v tomto prípade prospešné takzvané Kegelove cvičenia, čo je celý rad súborných cvičení zostavený priamo na tento účel.
Nech vám tieto naše rady prídu ako inšpirácia na zamyslenie a vyskúšanie v praxi. Nič za to nedáte, iba predsavzatie a trošku tej povinnej námahy. Konečný výsledok vo forme zlepšenia fyzickej a mentálnej kondície vás ubezpečí, že ste sa rozhodli správne.
Reklamný článok
FOTO: pexels.com
Tágy: celý rad opatrení, inkontinenčných pomôcok pre seniorov, urobiť s inkontinenciou