Drevo, nerez, kameň, lakované povrchy, oceľ, farebné kovy. Dôvodov, prečo brúsiť, prípadne leštiť tieto materiály, sa nájde mnoho: od estetických až po funkčné. Práve brúsne kotúče a pásy sú skvelým pomocníkom, na ktorého sa pri tomto úkone môžu spoľahnúť profesionáli aj domáci majstri. Podľa čoho sa však orientovať pri ich výbere? A aké sú ich výhody?
Brúsne pásy
Brúsny pás si môžete predstaviť ako spojený pás šmirgľového papiera. Na trhu nájdete množstvo rozmerov, ktoré pokrývajú najrôznejšie činnosti: od brúsenia hrán kameňov až po veľké drevené plochy pri výrobe nábytku.Profesionálne brúsne pásy tak môžu byť široké iba 5 mm, ale tiež až 1600 mm. Rozličná môže byť tiež ich dĺžka, najkratšie merajú okolo 500 mm, tie najdlhšie mávajú pokojne i 4 m a viac.
Zväčša sa na trhu stretneme s brusivom vyrobeným z normál korundu, výnimkou však nie je ani silícium karbidové alebo zirkón korundové zrno. Azda rovnako dôležitý, ako materiál brusiva, je typ spoja pásu. Ak je spoj príliš hrubý, pri brúsení dvíha brúsený obrobok a manipulácia s ním je tak náročnejšia.
Pri výbere brúsnych pásov sa oplatí brať ohľad tiež na podkladový materiál: textilné plátno alebo papier. Papier je lacnejší, no zároveň menej odolný a často nie je vhodný na mokré brúsenie. Textilný podklad poteší dlhšou životnosťou a neprekáža mu ani brúsenie na mokro.
Brúsne kotúče
Či už sú to brúsne kotúče na drevo alebo farebné kovy, vyzerajú rovnako. Šmirgľový kruh so suchým zipsom, ktorým sa pripevní na nástroj s háčikmi prichytávajúcimi suchý zips. Brúsne kotúče disponujú rovnakými typmi brusiva ako brúsne pásy. Čo sa týka podkladu, tu sa stretávame najmä s papierom a umelohmotnými fóliami. Hlavnou nevýhodou brúsnych kotúčov s papierovým podkladom je časté trhanie sa, ktoré naopak pri umelohmotnej fólii nehrozí.
Na trhu sa tiež môžeme stretnúť s brúsnymi kotúčmi, ktoré majú otvory. Na čo slúžia? Brúsne kotúče s dierami sa používajú na vibračné brúsky, na ktorých kotúč rotuje a kmitá, pohybom „kreslí“ akéhosi slimáka. Práve cez tieto diery brúska vysáva odpadový materiál, vďaka čomu je prostredie pri práci menej prašné.
Čo použiť na doleštenie?
Nástrojové brúsne kotúče sa na brúsenie používajú zväčša so zrnitosťou 60 – 80. Tu platí, že čím vyššie číslo, tým jemnejšia zrnitosť. Ak remeselník chce povrch ešte doleštiť, siahnuť by mal po brúsnom kotúči či páse s vysokou zrnitosťou, napríklad po lakovaní sa používa zrnitosť až 2 000 či 5 000.
Na vyleštenie dielov do motora v automotive je to zas zrnitosť okolo 1 500. Môžeme však povedať, že ideálna zrnitosť na leštenie je 400 a viac. Pri leštení je zaujímavou alternatívou brúsne rúno – mäkké, tlakom stlačené rúno, v ktorom nechýba ani jemné brúsne zrno. Prípadne to môže byť tiež mäkká guma s jemným brúsnym zrnom. Pri leštení rúnovými či gumovými kotúčmi je nesmierne dôležité znížiť otáčky nástroja na nižšie. V opačnom prípade môže kotúč začať horieť. Výhodou rúnových a gumových kotúčov je, že nie je potrebné používať rôzne leštiace pasty, ako pri filcových a handrových kotúčoch.