Vírus chrípky je silný a prevencia je často neúčinná. Aj keď ste dodržali všetky rady na prevenciu je dosť možné, že váš chrípka zastihne aj tento rok. V tomto článku nájdete domáce rady na skoré uzdravenie. Ako byt teda bezpečne fit?
Vyležte!
Skôr než prejdeme k samotným radám, musíme napísať prvé a najzákladnejšie pravidlo – chrípku treba vyležať. A to vždy nech máte akékoľvek povinnosti. Vaše telo totiž s vírusmi bojuje, takže ho v žiadnom prípade netreba navyše zaťažovať chôdzou alebo pracovným vyťažením. Prechodenie chrípky okrem iného škodí aj pľúcam a srdcu.
Veľa tekutín
Počas liečby pite predovšetkým čaje. Najlepší je lipový alebo z bazového kvetu. Tieto čaje podporujú prirodzený proces vypotenia sa, ktorý je pri chrípke nevyhnutný. Mali by ste vypiť aspoň 0,5 litra teplého čaju. Tekutiny dopĺňajte čerstvými šťavami z ovocia pripadne zeleniny. Nápomocný vie byť aj zázvor – nastrúhajte asi pol lyžičky zázvoru do hrnčeka, zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať približné 15 minút. Čerstvý zázvor nahradí čaj zo zázvoru bežne dostupný v potravinách alebo v lekárňach.
Použite chren
Nastrúhajte chren najemno, primiešajte doň tekutý med a všetko dôkladne premiešajte. Med vytiahne z chrenu šťavu, takže vznikne účinný sirup vynikajúci proti kašľu. Užívajte ho niekoľkokrát denne v malých dávkach, postačí prehltnúť pár lyžičiek počas dňa.
Vitamín C a zinok
Počas chrípky konzumujte vitamín C vo zvýšených dávkach, a to buď vo forme ovocných štiav, alebo si doprajte priamo ovocie. Z lekárne si ale môžete priniesť výživové doplnky – vitamín C a zinok. Vitamínu C sa nemusíte báť, náš organizmus sa ním prakticky nedokáže presýtiť, takže si ho môžete dopriať bez výčitiek.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: chrípka, liečba chrípky, prevencia