Naša najlepšia tenistka je známa nielen rýchlou, agresívnou hrou a pestrým životom na sociálnych sieťach, ale aj tým, že poctivo trénuje svoju psychickú výkonnosť. Hoci jej výsledky sa v poslednom období zhoršili, čo ju nateraz vyradilo z najlepšej desiatky, za svoje predchádzajúce veľké úspechy vraj vďačí aj mentálnemu trénerovi.
Dominika propaguje tréning psychických schopností
Naša tenisová špička sa už v niekoľkých rozhovoroch pre tlač vyjadrila, že za svoje úspechy a športové výkony vďačí aj mentálnemu trénerovi, ktorý sa stal stabilnou súčasťou jej tímu. Urobila tým veľký krok k západnému štýlu prípravy športovcov. V moderných krajinách je totiž psychická príprava chápaná ako bežná súčasť športového tréningu. Vrcholoví športovci zamestnávajú športových psychológov a mentálnych trénerov, ktorých úlohou je starať sa o ich psychickú pripravenosť na zápasy. U nás je tento druh prípravy ešte takpovediac v plienkach. Jednou z priekopníčok je v tomto smere práve Dominika. Zatiaľ čo mnohí z našich športovcov psychickú prípravu zanedbávajú a ďalší sa hanbia o prítomnosti psychológa na svojich tréningoch hovoriť, Dominika otvorene oceňuje prínos mentálneho tréningu pri podávaní vrcholových výkonov. Dáva tým pomyselnú zelenú mentálnemu tréningu v slovenskom športe.
Ako sa trénuje psychika?
Dominika teda okrem posilňovne a kurtov cvičí aj v prítomnosti mentálneho trénera. Cieľom ich spoločnej práce je trénovať psychické schopnosti mladej športovkyne. V prvom rade ide o zvyšovanie psychickej výkonnosti. Mentálny tréning je však viac než len zlepšovanie koncentrácie, zvyšovanie sebadôvery a optimalizácia cieľov a systému práce. Dôležité je aj pozitívne prežívanie prameniace z toho, čo športovec robí a aké výsledky podáva. Zjednodušene povedané, dôležité je, aby bol športovec spokojný a šťastný. V športe, rovnako ako všade, kde sa kladie dôraz na výkon, hrajú veľkú úlohu pocity sebarealizácie, naplnenia a celkovej spokojnosti nielen so športovým výkonom, ale aj so životom. Len spokojný a optimálne koncentrovaný športovec môže podať dobrý výkon. Dôležité je naučiť sa sústrediť na to, čo sa deje tu a teraz a tomu prikladať maximálny význam. V rámci toho všetkého je samozrejme nevyhnutné naučiť sa pracovať s vlastnými emóciami, spracovať sebaporážajúce myšlienkové procesy, dôsledky úzkosti a stresu. V kontexte toho všetkého je nevyhnutná práca s motiváciou a s očakávaniami.
Dominika je na svoju psychiku tvrdá
Mentálny tréning teda nie je len sedenie na gauči a klebetenie so psychológom. Je to tvrdá práca, ktorej náročnosť je porovnateľná s tréningom v posilňovni. Nezapotí sa však telo, ale mozog a psychika. Dominika vraj pristupuje aj k tejto časti prípravy s maximálnym nasadením. Na sedeniach býva otvorená, pozitívne naladená, spolupracuje a snaží sa zlepšovať. K mentálnej práci pristupuje s rovnakou dravosťou ako k hre na kurtoch.
FOTO: google.com
Tágy: Dominika Cibulková, mentálny tréning, POME