Strava vegetariánov je často veľmi fádna. Chuť samotnej zeleniny je po čase nezaujímavá a žiadna si isté vylepšenie. Tým môže byť napríklad chutný dip vyrobený z cíceru. Hummus si určite zamilujete aj vy.
Jedlo hummus má bohatú históriu, keďže si ho pripravovali už ľudia za čias Mezopotámie. Na území dnešného blízkeho východu sa v tej dobe vo veľkom pestoval cícer, základná surovina hummusu. Miestni obyvatelia preto vymysleli zaujímavú podobu tejto bôboviny, ktorá sa aj napriek tisíckam rokov existencie považuje za moderné jedlo. Vo veľkých mestách sú dnes totiž veľmi populárne štýlové Hummus bary, kde si túto pochúťku môžete vychutnať na stovky spôsobov.
Hummus sa pripravuje zo zaváraného alebo sušeného cíceru upravením na hmotu jemnej či hrubšej konzistencie. Ak humus pripravujete zo sušeného cíceru, pred varením je nutné ho niekoľko hodín vopred namočiť do vody. Tajnou surovinou používanou na zmäknutie cíceru je sóda bikarbóna, ktorá výrazne zrýchli proces prípravy. Po uvarení cíceru je potrebné jeho vychladnutie, zmixovanie, jemné dochutenie cesnakom, olivovým olejom a špeciálnou pastou tahini zo sezamových semienok. Toto chutné a zdravé jedlo môže byť v priebehu niekoľkých minút na stole ako príloha k arabskému chlebu či kúskom zeleniny.
Hummus je nielen chutný, ale aj zdravý. Obsahuje veľké množstvo vlákniny, ktorá priaznivo ovplyvňuje náš tráviaci systém. Cícer je plný stopových prvkov ako horčík, vápnik, železo a zinok, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu nášho tela. Hummus je aj vitamínovou bombou, keďže je v ňom prítomný vitamín C a B6. Mnohí lekári odporúčajú konzumáciu hummusu ako prevenciu pred aterosklerózou (odbúrava zlý cholesterol) a vznikom nádorových ochorení.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: hummus, výživa, zdravá výživa