Jačmeň sa akosi vytráca z našej stravy i keď v dejinách mal svoje výrazné postavenie. Táto obilnina bola považovaná za dar od boha, svojho času sa dokonca používala ako platidlo. Dnes o nej vieme, že posilňuje náš organizmus a obsahuje cenné aminokyseliny, ktoré si naše telo nedokáže samo vyrábať.
Nejasný pôvod
Pôvod jačmeňa dodnes nie je jasný. Bádatelia sa ale domnievajú, že prvé počiatky jeho pestovania siahajú do Sahary a Tibetu, dvoj rôzne položených oblastí. Najpravdepodobnejšie sa však prvýkrát objavil v západnej časti Ázie. Údajne sa pestovali viaceré jeho mutácie až kým sa nezistilo, že tá ktorú poznáme my teraz je najlepšia na spracovanie stravy.
Výživa pre nás
Možno vás prekvapia niektoré fakty o jačmeni. Má vysoký obsah vitamínov C, E, B a nájdete v ňom aj bielkovinu a predovšetkým pre naše telo veľmi potrebnú vlákninu. Jačmeň by sme si mali ceniť aj preto, že sa v ňom nachádza tiež hodnotný škrob a v mladých zelených lístkoch aj chlorofyl.
Aby toho nebolo málo, rozbory potvrdili nezanedbateľné množstvá minerálnych látok akými sú horčík, železo, zinok a vápnik. Zelený, ešte mladý jačmeň, vynikajúco detoxikuje organizmus a vie eliminovať prekyslenie vnútorného prostredia. Prírodné prípravky na vlasy obsahujúce jačmeň spoľahlivo obnovia štruktúru vlasov. Celkovo však prísun tejto obilniny znižuje cholesterol a podporuje naše vnímanie.
Kvalitný jačmeň
Nie je však jačmeň ako jačmeň. Na to, aby bol kvalitný, musí byť v prvom rade kvalitná pôda. Ideálna je pôda na ktorej sa plodiny striedajú, aby sa živiny postupne odčerpávali a nebola vyťažená pestovaním napríklad len jačmeňa. Preto je vhodné každý rok pestovať ho niekde inde. Najväčšia koncentrácia chlorofylu a iných látok je v jačmeni vtedy, keď má len zelené lístky.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: jačmeň, obilniny, zdravá výživa