Nielen na internete, ale už aj v našich veľkých obchodných domoch na nás z každej strany útočia reklamy na revolučné riešenie problému zvaného fajčenie. Mnohí fajčiari sa stále snažia zbaviť tohto zlozvyku, no vo väčšine prípadov to dopadne neúspešne. Aj vplyvom masívnych reklám sa potom často rozhodujú o zmene klasickej cigarety za tú elektronickú. Je však elektronická cigareta bezpečná? Prináša nášmu telu oproti klasickým cigaretám výhody? Podľa najnovších zistení ani nie.
Pri fajčení bežných cigariet vznikajú spaľovaním tabaku rozličné škodlivé plyny, ktoré poškodzujú najmä naše pľúca. Práve tieto plyny sú pre organizmus nebezpečnejšie ako samotný nikotín.
Pri fajčení elektronickej cigarety by logicky škodlivé plyny vznikať nemali, keďže sa jej fajčením nespaľuje žiaden obal, a tým by sa do nášho tela mal dostávať len nikotín. Pravda je však úplne iná.
V kazete, teda náplni do elektronickej cigarety, sa okrem nikotínu nachádzajú aj ďalšie látky, ktoré sa pri fajčení uvoľňujú ako aerosól. Vedci však doteraz presne nezistili, aké konkrétne látky sa v tejto zmesi nachádzajú, a preto nemožno presne určiť, akým spôsobom vplýva elektronická cigareta na naše zdravie.
Práve preto sa vynára vlna rizík, ktoré by mohli zasiahnuť časť populácie využívajúcej elektronické cigarety. Účinok mnohých chemických látok sa v našom organizme môže prejavovať až po niekoľkých rokoch, a preto si nikdy nemôžeme byť istí, či sme si kvôli elektronickej cigarete výrazne zdravotne nepohoršili.
Veľkou nevýhodou elektronickej cigarety je aj jej predaj. Najčastejšie sa ku konečným spotrebiteľom dostáva predajom cez internet. Predajcovia však často predávajú necertifikované elektronické cigarety, ktoré neprešli potrebnými vedeckými štúdiami. Spotrebiteľov však najčastejšie zaujíma cena, no treba si uvedomiť, že za 20€ si v žiadnom prípade kvalitnú elektronickú cigaretu nekúpite.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: cigarety, elektronická cigareta, fajčenie