Nikto z nás to nemá rád. Obzvlášť vtedy, keď sa nachádzame v miestnosti, kde je absolútne ticho. Reč je o tom – ako nám zvyknú „fidlikanti vyhrávať v brušku“. Škvŕkanie v bruchu však nemusí nastávať iba vtedy, keď sme hladní. Čo to vlastne je a prečo sa to deje?
„Žaby“ v žalúdku
Zažil to už každý z nás. Zaškvŕkanie v bruchu počas najväčšieho ticha je v podstate trapas. Nie je to nič príjemné, pretože reakcie ľudí sú rôzne. Niekto sa hneď obzrie, niekto sa začne smiať a niekto sa rovno prihovorí – či sme hladní. Vie to byť aj celkom úsmevné. Hlavne treba dodať – že je to úplne prirodzené a normálne. Procesy vo vnútri nášho tela si nevieme sami riadiť, ale aspoň nás upozorňujú na rôzne javy či choroby.
Čo to spôsobuje?
Je zaužívané myslieť si, že škvŕkanie v bruchu spôsobuje iba hlad. Už od detstva nám naše mamy, babičky alebo kamaráti pripomínali, že by sme sa mali najesť, pretože nám „vyhráva žalúdok“. Zvyčajne to aj platí. Naozaj je pravda, že keď dlhší čas nejeme, začneme počuť tieto divné a smiešne zvuky. Častokrát si myslíme, že by sme si mali hneď dať niečo pod zub, aby sa nám náhodou niečo nestalo. Nebojte sa, od hladu by sme neumreli.
Pýtate sa, čo spôsobuje oné zvuky? Nie je to nič iné, ako vzduch v našich črevách a v žalúdku. Tým, že sú neustále v pohybe a pracujú 24 hodín denne, tak ich občas aj započujeme. Najmä v čase, kedy už vytrávime a oni sa opäť posunú. Že aký vzduch? Môže to byť ten vzduch, ktorý prijmeme cez ústa spolu s potravou, napríklad keď pri jedle rozprávame, ale aj vzduch, ktorý je nahromadený v črevách, spolu s baktériami, ktoré sú veľmi potrebné. A iste vieme, ktorou cestou potom vychádza von…
Pomôže iba voda?
Ak sa chcete rýchlo zbaviť týchto nepríjemných zvukov, čistá voda nestačí. Napite sa radšej ovocnej šťavy, zjedzte kúsok ovocia alebo nejaký suchár. Niečo malé pod zub vám dokáže rýchlo pomôcť aspoň dovtedy, kým si nenájdete čas na výdatnejšie jedlo.
FOTO: pexels.com
Tágy: škvŕkanie, škvŕkanie v bruchu