Korok má životnosť minimálne sedemdesiat rokov. Navyše ide o prírodný materiál so skvelými tepelnoizolačnými vlastnosťami, takže sa využíva aj pri zatepľovaní domov. Pokiaľ plánujete zmenu v byte lebo robíte prestavbu domu, použite namiesto dreva radšej korok. Túto zmenu nebudete ľutovať.
Zdravý materiál
Korok je právom zaraďovaný k zdravým materiálom, pretože napríklad:
– odoláva plesniam,
– poradí si s vlhkosťou,
– je antibakteriálny,
– má antistatické vlastnosti,
– je antimikróbny,
– tlmí hluk,
– je paropriepustný.
Vďaka týmto základným vlastnostiam si korok zamilujú aj alergici pretože sa v korku neudržia ani roztoče. Navyše vydrží desiatky rokov v dobrom stave čo znamená, že zainvestujete správne do naozaj dobrého materiálu.
Všestranný materiál
Korok poznáme najmä ako materiál vhodný na podlahy, pretože sa po ňom chodí dobre aj naboso nakoľko vás nemá čo chladiť. Svoje využitie má aj s miestnostiach s podlahovým kúrením lebo teplo čo príjme vie aj odovzdať čím spĺňa štandardy týkajúce sa podlahového kúrenia. Ako bonus navyše máte pocit, že ide o jeden z najzdravších materiálov, po akých môžete chodiť vo svojom byte či dome.
Na prekvapenie mnohých sa práve korok hodí aj na zatepľovanie domov a je dokonca mimoriadne vhodný i pre domy, ktoré majú problém s vlhkosťou. Dom zateplený korkom môže dýchať, neťaží ho nič umelé ani nepriepustné. Ak teda staviate dom alebo plánujete už postavený domček zatepliť, korok bude najlepším riešením.
Ďalej sa s obľubou používa do moderných interiérov vo forme dekorácii. Tým, že tlmí hluk, výrazne zlepšuje v miestnostiach akustiku.
Má nevýhody?
Vlastne, nemá. Korok sa môže poškriabať veľmi ostrými predmetmi, ale poškodí sa len povrchová úprava, nie korok ako materiál. Po pár rokoch môžete nechať podlahu z korku prelakovať alebo aj prebrúsiť – bude opäť vyzerať ako nová.
Napísala: Zuzana Šusterová
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: korkové podlahy, korok, využitie korku