Čoraz väčšia časť populácie trpí problémom zvaným nespavosť. Rozdiel medzi nespavosťou a prácou v noci nie je žiaden. Doriadi vaše telo natoľko, že je ťažké sa s ňou vyrovnať. Pokusná myš vydrží bez spánku až 20 dní a následne jej zlyhá organizmus následkom kolapsu. Koľko dní bez spánku vydrží človek?
Tmou k intenzívnejšiemu spánku
Človek bez spánku dokáže vydržať v priemere 11 dní s tým , že postupne začnú zlyhávať riadiace štruktúry mozgu a následne celý organizmus. Dôležitým faktorom pre spánok je tma. Stmievaním sa v tele uvoľňuje spánkový hormón- melatonín a práve od jeho množstva závisí intenzita a dĺžka spánku. Hladina melatonínu v ľudskom tele klesá medzi 50 až 60 rokom života a je preto očividné, že starší ľudia majú problémy zo spánkom častejšie .
Nespavosť ako istá forma mučenia
V armáde sa nespavosť využíva nielen ako forma testovania schopností svojich mužov, ale aj ako forma útoku voči nepriateľovi a to v tom zmysle, že ich nútia vyzradiť tajné informácie rušením alebo znemožnením spánku.
Ako s ňou bojovať
Ten kto sa s nespavosťou snaží bojovať vie, že je to krutý boj, v ktorom trpí celý organizmus. Ak nespavosťou trpíte, obrátiť by ste sa mali na odborníkov a to neurológa alebo psychiatra. Rozhodne by ste sa s týmto problémom mali obrátiť na špecialistov, ktorí vám nasadia doplnky výživy na podporu zdravého spánku vhodné pre vás alebo sa uplatňuje tzv. kognitívna terapia s opakovanými sedeniami u psychológa, kde si treba uvedomiť že ide o dlhodobú liečbu.
Napísala: Lucia Šariková
FOTO: freedigitalphotos.net