Jedlá kuchynská soľ alebo aj chlorid sodný je najpoužívanejšia surovina v kuchyni. Keď chceme jedlo správne dochutiť a vyvážiť všetky chute rovnakým dielom, nemali by sme na ňu v správnej miere zabúdať.
Ako vplýva na zdravie?
Staré známe – všetkého veľa škodí je aj tu na mieste. Soľte, ale nepreháňajte to. Príliš veľa soli totiž preťažuje naše obličky a telo sa zavodňuje. Samozrejme sa dostáva z tela von aj prirodzenou formou, akou je napríklad potenie alebo plakanie (slzy), napriek tomu sa netreba spoliehať iba na to. Najmä pri zvýšenej fyzickej aktivite, akou môže byť športovanie, sa z tela vylučuje deväťkrát viac draslíka ako obvykle a to môže znamenať problém. Začíname pociťovať únavu, slabosť a mdloby. Typickými civilizačnými ochoreniami, ktoré figurujú v spojitosti so soľou, sú napríklad artritída alebo osteoporóza.
Má veľa pozitív
Soľ nám chutí a život bez nej si veru nedokážeme predstaviť. Je však pravda, že sa dá veľmi elegantne a jednoducho nahradiť. Cesnak, sušené bylinky či sušené druhy zeleniny – to sú len príklady, ktoré vás môžu inšpirovať, ak túžite po zmene. Odborníci na výživu vravia, že nie je nutné vôbec soliť, pretože telo si potrebnú dávku dokáže „pozbierať“, spracovať i vyplaviť.
Soliť v kuchyni sa dá s bežnou kuchynskou jodidovanou soľou, ale aj morskou, o ktorej sa tvrdí, že je zdravšia, ale je to mýtus, ďalej alpskou, alebo napr. himalájskou. Jodidovaná soľ obsahuje aj veľmi dôležitý a pre telo významný prvok – jód. Pokiaľ ho máme dostatok, sme zdraví a vitálni a naše hormóny, fyzické a psychické telo sú v rovnováhe. Jeho nedostatok ale spôsobuje veľa zdravotných problémov. Ako príklad sa dá uviesť veľmi suchá pokožka, silná menštruácia, apatia, slabé nechty, a pod. . Ešteže produkty z rýb, fazuľky a väčšina druhov zeleniny jód prirodzene obsahuje, a preto nie je nutné siahať po tabletkách.
Soľ priaznivo pôsobí na náš nervový systém a je súčasťou našej krvnej plazmy. Ovplyvňuje jej hustotu a takisto krvný tlak. Pomáha nášmu tráveniu. Ak vás trápia hnačky alebo zvracanie, ideálnym pitným režimom sú pre vás minerálne vody s vyšším obsahom tohto významného „zlata.“
FOTO: pexels.com