Iste ste už počuli o filozofii zvanej minimalizmus. Ak nie v súvislosti so životným štýlom tak aspoň v intenciách módy a obliekania. Minimalizmus však zachádza oveľa oveľa ďalej. Ako životný štýl budúcnosti sa uplatňuje v práci, bývaní, vzťahoch či dokonca v stravovaní. Prečo sa tisíce ľudí zbláznili do jednoduchosti nazývanej minimalizmus?
Podstata a výhody minimalizmu
Minimalizmus kontruje konzumnému spôsobu života. Je prirodzenou reakciou na dobu, keď väčšina ľudí má viac než potrebuje, ale chce oveľa viac než má. Minimalisti ctia kvalitu, nie kvantitu. Redukujú, zjednodušujú a zbavujú sa nepotrebností. Odstraňujú zo svojho života neporiadok a tým im zostáva miesto pre to, čo je naozaj dôležité a čo im robí radosť. Robia tak v každej oblasti počnúc obliekaním končiac vzťahmi. Minimalizmus im dáva slobodu a možnosť žiť život podľa vlastných predstáv. Dáva im možnosť obklopovať sa iba naozaj dôležitými vecami, ktoré im život výrazne uľahčujú a robia ich šťastnými. Ako to vyzerá v praxi?
Minimalizmus v móde a obliekaní
Väčšina z nás má plný šatník a nemá si čo obliecť. Minimalista vlastní len veci, ktoré naozaj potrebuje. Ak si kúpi nový kúsok oblečenia, jeden starý musí ísť z jeho šatníka preč. Veci, ktoré nenosí dlhšie ako dva týždne, daruje alebo inak recykluje. Minimalizmus ako módny smer sa drží jednoduchosti a funkčnosti. Charakterizujú ho čisté línie a tvary, monochromatickosť, absencia potlačí a nefunkčných detailov. Alfou a omegou minimalizmu sú nadčasové, basic kúsky.
Minimalizmus v zamestnaní
Minimalizmus je synonymum poriadku. Ak veci minimalizujete, zrazu sa stanú jednoduchšími. Minimalista má na stole poriadok. A to doslova i v prenesenom význame. Na pracovnom stole minimalistu nájdete len veci dennej potreby, zväčša notebook, papier a pero. Rovnako si počína i s pracovnými problémami. Rieši iba tie, ktoré sú podstatné. Nezaoberá sa zbytočnosťami a malichernosťami. Tým svoju prácu zefektívňuje.
Minimalizmus vo výchove
Všimli ste si, koľko majú dnešné deti hračiek? Alebo koľko majú povinností? Koľko príkazov a zákazov denne dostanú? Minimalisti toto všetko redukujú a zjednodušujú. Deti potrebujú hračky, no nepotrebujú byť nimi zavalené. Minimalista nechá dieťaťu len tie hračky, s ktorými sa hrá. Ak pribudne nová, jedna musí preč. Nezavaľuje deti príkazmi, zákazmi a poúčaním. Rieši len to, čo je naozaj dôležité.
Minimalizmus vo vzťahoch
Koľko bolesti, času a psychickej pohody nás stoja denne nefunkčné a bezvýznamné vzťahy? Minimalisti upratujú i v tejto oblasti. Obklopujú sa v živote ľuďmi, na ktorých im naozaj záleží a ktorí ich robia šťastnými. Všetkých ostatných rešpektujú. Minimalisti sú vo vzťahoch šťastní.
Minimalizmus v nakupovaní
Všímate si každoročne pred sviatkami to nákupné šialenstvo? Človek má pri návšteve supermarketu pocit, že sviatky musia trvať aspoň rok. Inak by sa predsa ľudia nepotrebovali zásobovať takým množstvom potravín, dekorácií a iných zbytočností. Minimalistu s preplneným nákupným vozíkom zaručene nestretnete. Vyznávači tejto filozofie dospeli do štádia, kedy sú presvedčení, že majú všetko. Ak nadobudnú pocit, že niečo naozaj potrebujú, najskôr si to dôkladne premyslia, zhodnotia, či sa bez toho skutočne nezaobídu, či sa to nedá požičať alebo prenajať a až následne si to kúpia. Minimalisti bežne nevlastnia automobily, pretože im z nich vyplýva viac starostí ako úžitku. Minimalisti sú v našej spoločnosti šťastnými čudákmi. Čudákmi, ktorým patrí budúcnosť.
FOTO: pexels.com
Tágy: minimalista, minimalizmus, životný štýl