Zoberme si na začiatok do úvahy jeden príklad – dvaja športovci majú dlhodobo rovnaké alebo porovnateľné podmienky na prípravu a taktiež aj ich genetické predpoklady budú rovnaké. V tomto prípade takmer vždy rozhodne sila motivácie alebo aj prístup k samotnému tréningu o tom, kto bude úspešný a niečo dosiahne a kto bude zase len priemerným športovcom.
Nasadenie, vôľa niečo dosiahnuť a už spomenutá motivácia sú dôležitými faktormi, ktoré by si mal každý športovec udržiavať na vysokej úrovni, teda ak to myslí so svojim športom skutočne vážne. Človek by sa nemal vzdávať ani v situáciách, kedy sa mu nedarí alebo prípadne po udalostiach, ktoré mu výraznejšie ovplyvnili život. Pretože nie je vôbec dôležité koľkokrát sa potknete a spadnete, najdôležitejšie je koľkokrát sa dokážete postaviť a ísť ďalej. Ak sa dokážete vysporiadať a dostať sa cez určitú prekážku vo Vašom živote, budete ešte silnejší čo sa týka psychickej stránky.
Určite ste už počuli niečo o tom, že naše telo nasleduje myseľ – je to naozaj pravda, naša myseľ je oveľa silnejšia ako ktorýkoľvek sval tela. Nesmierne dôležité je však mať aj lásku k danému športu, stanoviť si určité ciele, ktoré by sme chceli dosiahnuť. Tu by som chcel zdôrazniť jednu vec – nie samotný cieľ, ale cesta k nemu nás robí šťastnými a spokojnými v tom čo robíme.
Pýtate sa odkiaľ čerpať motiváciu? Zdrojov je naozaj neúrekom, väčšina svetoznámych a úspešných športovcov prezrádza svoje „tajomstvo“, ktoré spočíva hlavne v motivácii a chuti niečo dokázať. Ako príklad môžeme uviesť zlepšenie výkonu pri behu na 1000 metrov o 2 sekundy. Taktiež zdrojom motivácie môže byť aj túžba vyniknúť, získať uznanie od iných alebo prestíž, reprezentácia (seba, rodiny, školy i krajiny), snaha priblížiť sa svojim športovým vzorom a aj finančné, sociálne motívy. Preto si zapamätajte, že víťaz nie je len ten, kto vyhrá futbalový zápas 2:1 alebo beh na sto metrov.
FOTO: Ambro
Tágy: motivácia, motivácia v športe, šport