Káva je bezpochyby najobľúbenejším nápojom dospelých. Denne takmer každý z nás vypije priemerne dve až tri šálky. Ráno či posedenie so známymi alebo obchodnými partnermi bez šálky kávy si mnohí z nás už nevedia ani predstaviť.
Káva je dôležitým životabudičom, ktorý dodáva nášmu organizmu mnohé blahodarné látky. Neplatia preto žiadne fámy, ktoré prinášajú zavádzajúce informácie o škodlivosti či označení kávy ako drogy. Bežné množstvo kávy zodpovedajúce približne šiestim šálkam denne nám neprinesie žiadne zdravotné problémy, ba priam naopak.
Hlavnou zložkou kávy je alkaloid kofeín. Ten sa vyznačuje najmä výraznými budivými účinkami, vďaka ktorým nás rýchlo postaví na nohy. Z mnohých vedeckých štúdií je jasné, že kofeín taktiež znižuje únavu a čas potrebný na spánok. V nárazových obdobiach, napr. skúšok či dôležitej práce, preto káva udrží človeka bdelého a plného energie.
Káva okrem kofeínu prináša sled ďalších chemických látok, ktoré pôsobia v našom tele ako antioxidanty. Vychytávajú teda voľné radikály spôsobujúce mnoho nežiaducich reakcií, čím prečisťujú organizmus od nežiaducich látok. O káve sa často dozvedáme, že organizmus dehydruje, no kávový nápoj je z väčšej časti zložený práve z vody. Žiadne štúdie nepotvrdili, že by káva vo významnej miere odbúravala vodu z buniek.
Rozličné články v magazínoch nás často varovali pred kávou ako dôvodom vysokého tlaku. Opäť ide len o výmysel. Vedecká štúdia z Vancouverskej univerzity prináša celkom zaujímavý výsledok. Ľudom zapojeným do prieskumu, ktorý dovtedy kávu nekonzumovali, podávali denne tri šálky kávy. Prvý deň sa hodnota ich tlaku po vypití kávy jemne zvýšila, no na tretí deň ostala v hodnote spred požitia kávy. Organizmus si teda len po pár dávkach kofeínu dokáže na túto látku zvyknúť tak, že nenaruší priebeh žiadnych základných fyziologických prejavov.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: káva, mýty o káve, účinky kávy