Keď nám vonku klesne teplota, automaticky začiatkom septembra začíname postupne vykurovaciu sezónu. Teplo domova je predsa to, čo nás sem vždy pritiahne. Vedeli ste, že privysoká teplota v interiéri môže spôsobiť zdravotné problémy?
Koľko je tak akurát?
Nie je nič lepšie, ako návrat do teplého vyhriateho domova. Poznáte ten pocit, keď sa vrátite z chladnej jesennej a mrazivej zimnej prechádzky? Teplo sa v priebehu sekundy rozleje do celého vášho tela. Avšak nie je teplo ako teplo. Niekedy to totiž dokážeme prehnať natoľko, že namiesto pozitívnych účinkov si koledujeme o zopár tých zdravotných. Ak sa zamýšľate nad odpoveďami, trochu vám to zjednodušíme.
Ideálna izbová teplota je do 23 stupňov Celzia. Všetko nad túto hranicu pôsobí nepriaznivo na naše telo. Je to z toho dôvodu, že príliš suchý vzduch vysušuje naše sliznice. A čo sa potom s nami deje?
Kašleme, kýchame, škriabe nás v hrdle
Automaticky sa naše sliznice začnú brániť a to tak, že znenazdajky ochorieme alebo sa prinajmenšom začneme cítiť akosi divne – skratka nekomfortne a to namiesto úplne iného očakávaného efektu. Potom len hútame a hútame, kde sme to zase prechladli alebo nazbierali „bacile“. Odpoveď máme priamo pod „nosom“. Vykurujeme príliš. Odborníci hovoria, že izbová teplota v noci sa má pohybovať dokonca okolo 18 stupňov Celzia. Príliš vykúrené priestory spôsobujú vyčerpanosť a únavu, tiež aj nesústredenosť a zvyšujú náš srdcový tep. Ešte stále ste presvedčení o tom, že robíte všetko najlepšie?
Čo nám môže pomôcť?
Ak ale predsa nedáte dopustiť na horúce radiátory, pomôcť by vám mohli zvlhčovače vzduchu a tzv. odparovače vody, ktoré sa umiestňujú priamo na radiátory. Vplyvom tepla sa z nádobky, v ktorej je voda, postupne odparuje voda a zvlhčuje sa vzduch, čo priaznivo pôsobí na naše dýchacie cesty. Upchatý nos sa tak stane minulosťou. Ďalší skvelý tip je umiestniť do priestorov vlhkomer, aby ste sa pomocou neho vedeli lepšie orientovať v kvalite vášho ovzdušia.
FOTO: pexels.com