Snom každej rodiny je mať krásny zelený trávnik, ako vystrihnutý z katalógu. To však nie je možné, ak ho neustále napádajú choroby alebo ho trápia rôzne neduhy. Poďme sa spolu pozrieť na najčastejšie chyby trávnika.
Príliš piesčitá pôda zle pije vodu a tráva sa skôr vysuší
Nie je vôbec jedno, aká pôda pohostí váš trávnik. Hoci piesok je perfektný práve pre trávu a dokonca aj pre veľa druhov okrasných stromov a krov, jeho zlou vlastnosťou je, že rýchlo preschne. Často sa preto stáva, že keď polievate, voda dlhší čas „stojí“ na tráve a len veľmi pomaly vsakuje do zeme. Pri tomto probléme sa odporúča pôdu poriadne prekyprovať. Aj 20 cm hlboké otvory kde-tu dopomôžu, aby sa voda skôr dostala tam, kde je to potrebné. A teda – čím skôr ku korienkom.
Trávnik s piesčitou pôdou sa rýchlejšie vysušuje a objavujú sa na ňom „mapy“ so suchými plochami. Práve na týchto inak sfarbených miestach najčastejšie rastú biele huby – tanečnice poľné, ktoré je potrebné okamžite odstraňovať, pretože sa rýchlo rozmnožujú.
Lišajníky najmä v tieni
Ďalším neduhom trávnika môžu byť aj lišajníky. Tie sa objavujú najmä na miestach, kde sa slnečné lúče nedostanú často. Pôda je vlhká, čo je pre ne ideálne prostredie. Riešením je jedine vyhrabávanie a používanie herbicídov. Taktiež sa snažte tieto miesta neprelievať príliš vodou. Pomáha aj pravidelné prevzdušňovanie.
S fungicídami na plesne
Tráva ako postriebrená mrazom, ale aj počas leta – za to môžu plesne. V tomto prípade pomôže postihnuté miesta vyhrabať, odstrániť a použiť vhodný fungicíd. Plesne obľubujú vlhkosť a tieň, a preto sa najčastejšie objavujú práve na takýchto miestach.
Červená nitkovitosť
Keď budete svoj trávnik pravidelne kosiť, hnojiť a zalievať, predídete aj ďalšej chorobe trávnika, ktorou môže byť aj červená nitkovitosť. Tráva najskôr začne meniť farbu na bielu v podobe škvŕn a neskôr úplne zožltne. Pýtate sa – prečo teda červená? Pretože huba, ktorá sa na nej potom objaví, je nápadnej červenej farby.
FOTO: pexels.com