Každá odborná literatúra hovorí niečo iné. Kto sa v tom má vyznať? Jedni radia, že spánok s deťmi na manželskej posteli je prospešný pre zdravý psychický vývoj a iní zas hovoria o opaku. Stanú sa deti nesamostatné?
Ako sa to začína
Či už z pohodlnosti, alebo z pocitu osamelosti, rodičia malých detí často volia možnosť spoločného spánku na jednej posteli. Začína sa to už od kojenca, kedy sú ženy vyčerpané neustálym vyberaním a ukladaním bábätka do postieľky. Takto je dieťa „pri zdroji“ a každý sa vyspí v rámci svojich možností.
Časom trochu vyrastú a „o slovo“ sa začnú hlásiť prvé zúbky. Bezsenné noci a nervozita nielen utrápeného dieťatka, ale aj bezradných rodičov, sa opäť uchýlia k náhradným riešeniam – k spoločnému spánku na jednej posteli. Navzájom sa tak vedia kontrolovať a upokojovať svojou vlastnou prítomnosťou.
Ale! Je tu malý háčik. Naše malé zlatíčka si veľmi rýchlo dokážu zvyknúť na dobré. Pocit bezpečia a rodičovská neha medzi perinami je niečo, čo sa neodmieta. Ľahko sa tak stane, že za jednou takouto nocou nasleduje ďalšia a ďalšia a potom to takto ide ešte pár dní, týždňov, mesiacov, ba dokonca v niektorých prípadoch aj niekoľko rokov.
Zbohom romantika a súkromie, zbohom sex
Iste si všetci viete domyslieť, čo vás teraz čaká. Spánok s deťmi je veľmi nepohodlný. Aj keď ste majiteľmi veľkej postele, tento malý človiečik sa tu bude poriadne rozvaľovať. Celé vaše telo si pomýli s matracom a bude si na vás vykladať ruky, nohy, všetko. Ráno sa prebudíte nevyspatí i ubolení. Deti mávajú veľmi živé sny a často z nich rozprávajú, smejú sa, plačú a vykrikujú. Kým spia vo vlastnej postieľke a vo vlastnej izbe, nič z toho si možno ani nevšimnete.
Len raz to dovolíte a budú to vyžadovať stále.
Ak naletíte na ich zdatné „herecké výkony“ a podľahnete ich uplakaným očiam, postupne sa môžete rozlúčiť s kvalitným manželským životom so všetkým, čo k tomu patrí…
FOTO: pexels.com
Tágy: deti, spánok, spánok s deťmi