Nože sa využívajú denne v kuchyni, ale potom sú tu aj také druhy, bez ktorých si nedokážeme predstaviť svoj pracovný deň. S akými druhmi nožov sa stretávame, ako ich vhodne skladovať a čo s opotrebovanými čepeľami?
Nože pre domácich majstrov aj profesionálov
Určite budete súhlasiť, že domáci majster je aj vaša manželka, ktorá sa bez kvalitného kuchynského noža nezaobíde ani pri príprave jednoduchých raňajok. Čím viac kuchárskemu remeslu rozumieme, tým viac druhov nožov potrebujeme mať – jeden univerzálny, jeden na krájanie mäsa, rýb, zeleniny, pečiva, ďalší na špikovanie, iný na servírovanie. Kuchári v stravovacích zariadeniach si do práce nosia dokonca vlastné nože, s ktorými sa im manipuluje najlepšie. Tieto typy nožov, samozrejme, nie sú lacné, no investovať do dobrého pracovného náčinia sa vždy oplatí. V domácnosti sa určite stretávame ešte aj s inými typmi nožov, reč je napríklad o vreckových nožoch, bez ktorých si nevieme predstaviť žiadny výlet do prírody, či bezpečnostných nožoch, ktorými je možné rezať rôzne druhy materiálov, ako papier, podlahové krytiny, koberce a pod., preto ich často vídať aj v kanceláriách či ako súčasť výbavy kuriérov. Ak ste zamestnaný v remeselnej alebo stavebníckej sfére, kvalitné nože sú na nezaplatenie, pretože výrazne urýchlia a uľahčia prácu. Každý materiál si vyžaduje iný typ čepele, a to sa týka aj jej tvaru, hrúbky, dĺžky či materiálového prevedenia. Dnes je bežné stretnúť sa aj s nožmi pre ľavákov, aby bola práca ešte precíznejšia a pohodlnejšia. V strojových linkách sa stretávame so špeciálnymi nožmi okrúhlych i hranatých tvarov alebo so sklapelovými čepeľami, tieto však už neovláda človek, ale technika.
Bezpečná manipulácia s nožmi
Aby bola práca s nožmi akéhokoľvek druhu čo najbezpečnejšia, je dôležité sa o nože príkladne starať. Máme tým na mysli pravidelné brúsenie/ostrenie, čistenie hneď po použití, ale i odkladanie na miesta, kde sa nože neznehodnotia a ani s nimi neprídu do kontaktu nepovolané osoby (napr. malé deti). Nože sa uskladňujú v špeciálnych stojanoch, v ktorých sa im neotupia čepele, alebo sa zavesujú na magnetické lišty. Platí, že kuchynské nože umývame hneď po použití, nevystavujeme ich dlhodobo vplyvu vody ani nedávame do umývačky riadu. Po umytí nožík utrieme dosucha a odložíme. Pracovné nože po použití pretrieme handričkou, príp. umyjeme od väčších nečistôt (od farby, lepidla a pod.). Na odkladanie použitých čepelí je vhodné využiť bezpečnostné boxy, ktorými sa predchádza vzniku nehôd a zranení. Bezpečnostné boxy sú vyrobené z tvrdeného plastu a vyrábajú sa v prevedení pre každý typ čepelí, aj čepelí rotačných rezačov. Je jasné, že v domácnosti niečo podobné nevyužijete v rovnakej miere ako niekde v priemyselnej či remeselnej oblasti, ale je dobré vedieť, že niečo podobné vôbec existuje.
Reklamný článok
Tágy: bezpečnostné boxy, bezpečnostné nože, nože