V súčasnosti odznieva slovenskou a českou spoločnosťou škandál nebývaných rozmerov. Pančovaný alkohol, ktorý obsahuje jedovatý metylalkohol si vyžiadal život viac než dvoch desiatok ľudí a ďalší si konzumáciou tvrdého alkoholu s obsahom tejto látky privodili doživotné následky. Metylalkohol sa chuťou neodlišuje od klasického etanolu, avšak v tele sa oxiduje na nebezpečnú kyselinu mravčiu a formaldehyd, ktoré sú pre naše telo toxické. Z histórie sa však môžeme dozvedieť, že nielen tvrdý alkohol môže byť pančovaný, a teda predstavovať isté zdravotné riziko. Falšovaniu s následkami na konzumentoch sa stretávame aj pri víne či pive.
Pivo je zlatistý mok, ktorý je lahôdkou pre väčšinu pánov. Bez neho si nedokážeme predstaviť takmer žiadne posedenie s priateľmi. Čo však spravíte, keď vám v podniku naservírujú lacnú kópiu svetovej značky piva či dokonca nápoj, ktorý s pivom nemá nič spoločné? Predajcovia najmä v krajinách východnej Ázie majú všetko do bodky premyslené, a preto spotrebiteľ pravdepodobne ani nezistí, že jeho pivo nie je práve pivo alebo namiesto drahej značky dostal najlacnejšiu, avšak dokonale zamaskovanú variantu. Samozrejme, ak sa to neprejaví na jeho zdravotnom stave.
Najčastejšími spôsobmi pančovania piva je jeho preváranie. Najlacnejšie pivá sú privedené na teplotu cca 80°C, čím sa vytratí výrazná, avšak nie príjemná chuť toho nekvalitného žltého moku. Takto prevarené pivo si dokonca zachováva svoju pôvodnú penivosť, ak sa naplní do fliaš ešte teplé. V Číne úpravou a prebalením piva dokážu pofidérny obchodníci zvýšiť jeho cenu až 10-násobne.
Iným spôsobom je kvasenie piva z iných surovín ako mladina. Vznikajú pritom rozličné produkty, ktoré vážnym spôsobom narúšajú naše zdravie. Tiež pridávanie iných chemických látok podmieňujúcich horkosť piva, ako tých pôvodom z chmeľu , môže výrazne ovplyvniť nezávadnosť moku. Horká chuť látky je zväčša indikátorom toxicity a najmä neodborný prístup „výrobcu“ môže konzumentovi privodiť až smrť. Len pred niekoľkými rokmi behom niekoľkých dní umrelo v Indii viac než 100 ľudí z obdobných dôvodov.
FOTO: freedigitalphotos.net
Tágy: metylalkohol, pančovaný alkohol, pivo
Kvalitu piva môže ohodnotiť aj jeho bežný konzument. Dôležité je, aby malo pivo priezračne iskrivú, zlatistú farbu s hustou bielou penou na vrchu pohára. Ďalším aspektom je vôňa, pivo by malo mať príjemnú chmeľovú arómu. Po napití by mala zostať príjemná horkastá chuť piva a pocit plnosti. V neposlednom rade treba spomenúť správny rez piva, ktorý je vyvolaný uvoľňujúcimi sa bublinkami oxidu uhličitého.