Muži si po väčšine strážia svoj nástroj ako oko v hlave. A dobre robia, pravidelná kontrola a sledovanie sa, vedie k takmer k dokonalej znalosti svojho zdravotného stavu. Symptómy ako časté močenie, predčasná ejakulácia, erektilná dysfunkcia, hrčky na semenníkoch alebo bolesti v dolnej časti chrbta, by nemal podceňovať žiadny muž. Môže ísť o vážnejšie príčiny, ktoré však hravo odhalí vyšetrenie na urológii.
Ako prebieha urologické vyšetrenie?
Počas prvého sedenia s lekárom prekonzultujete svoj zdravotný stav, ťažkosti a symptómy. Ak je to potrebné, absolvujete sonografické vyšetrenie alebo odber krvi. Ak je potrebné ďalšie vyšetrenie, obvykle pacient do ambulancie prinesie moč alebo ejakulát. Doktor po prehodnotení situácie a zanalyzovaní všetkých faktorov, nastaví najúčinnejšiu liečbu. Netreba sa zbytočne obávať, ide o bežné vyšetrenie ako každé iné, dôležitá je aj však aj preventívna prehliadka, ktorú muži často odkladajú.
Pitný režim patrí k správnej činnosti močového ústrojenstva
Aj také bolesti močového mechúra dokážu poriadne potrápiť. Ruku na srdce, koľko tekutín ste zvyknutí vypiť počas dňa? Len málo ľudí dokáže bez váhania povedať, že dodržiava optimálny pitný režim a vypije viac ako len stanovené dva litre tekutín denne. Nedostatočný príjem tekutín má za následok zadržiavanie vody v tele, tvorbu celulitídy a tukových zásob, vysoký krvný tlak, obezitu, gastritídu a mnoho iných vážnych neduhov. Jedným z nich je napríklad aj zápal močového mechúra a infekcie močových ciest. Predchádzať im môžete aj tým, že si budete všade nosiť vlastné sklenené fľaše na vodu. Šetríte nimi životné prostredie a nemôžete sa sťažovať ani na smäd. Majte ich stále pri sebe!
Antikoncepcia pre mužov? Existuje!
Dámy, nevešajte hlavu, aj váš partner môže spoločný sexuálny život zjednodušiť a postarať sa o ochranu, nie je to len na vás. Počuli ste už o zákroku s názvom vazektómia, pri ktorom dochádza k sterilizácii muža? Na Slovensku ju môže podstúpiť každý muž, ktorý dovŕšil dospelosť. Aby ste mali predstavu, ako vazektómia prebieha – ide o zákrok, pri ktorom sa zabraňuje transportu spermií do ejakulátu. Semenníky však spermie naďalej produkujú, len nie sú vypudené pri ejakulácii ale reabsorbujú sa v tele. Množstvom ani vizuálne sa však ejakulát nijak nezmení, takže na prvý pohľad nik nedokáže ani len odhadnúť, či sa v ejakuláte spermie nachádzajú alebo nie. Vazektómia sa robí v lokálnej anestézii a trvá aj s prípravou približne trištvrte hodinu, zákrok si nevyžaduje dokonca ani práceneschopnosť.
Reklamný článok
FOTO: pexels.com
Tágy: sklenené fľaše na vodu, vazektómia, vyšetrenie na urológii